banner15

HDP'den 'başkanlık' konusunda dördüncü açıklama

HDP'den son iki günde "başkanlık sistemi" konusunda dört ayrı açıklama geldi. Bugün gelen iki açıklamadan biri başkanlık sistemine "yeşil ışık" olarak değerlendirilirken diğeri ise, "Eski tutum değişmedi" şeklindeydi

HDP'den 'başkanlık' konusunda dördüncü açıklama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

HDP'nin son iki gün içinde "başkanlık" sistemi konusunda yaptığı açıklamalara bir yenisi eklendi. Son olarak Dengir Mehmet Fırat ile Celal Doğan'dan "ABD modeli olabilir" şeklinde açıklamalar gelmişti. İkilinin açıklamasından sonra HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'tan da açıklama geldi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, güçlendirilmiş demokratik parlamenter sistemle, güçlendirilmiş yerinden yönetim istediklerini belirterek, "Başkanlık tartışması konusunda tutumumuzu değiştirecek hiçbir şey görmüyorum" dedi.

Demirtaş, "Türkiye'nin yeni Anayasaya ihtiyacı var. Tartışmanın Başkanlık sistemi üzerinden yapılması yanlıştır. Güçlendirilmiş demokratik parlamenter sistemle, güçlendirilmiş yerinden yönetim istiyoruz. Başkanlık tartışması konusunda tutumumuzu değiştirecek hiçbir şey görmüyorum" diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

HDP sözcüsü Ayhan Bilgen, dün Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada başkanlık sisteminin tartışılabileceğini söylemişti.

Bilgen'in kamuoyunda, "başkanlık sistemine yeşil ışık" olarak yorumlanan açıklamasına daha sonra HDP Genel Merkezi tarafından "tutumumuz değişmedi" şeklinde düzeltme gelmişti.

Bugün ise partinin iki ismi Celal Doğan ve Dengir Mir Mehmet Fırat tarafından, "ABD modeli olursa olabilir" şeklinde bir açıklama geldi. İkilinin bu açıklaması da "Başkanlığa yeşil ışık" olarak yorumlanmıştı.

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, 7 Haziran seçimleri öncesi seçim propagandasını Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı, "Seni başkan yaptırmayacağız" sloganı üzerine yürütmüş, AK Parti cephesinden büyük tepki toplamıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2015, 12:22
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35