banner15

HDP'den başkanlık sistemi açıklaması

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen'in Cumhuriyet gazetesine verdiği ve "yeşil ışık" olarak yorumlanan "Başkanlık sistemini tartışabiliriz" sözlerine düzeltme geldi. Bilgen, başkanlık sistemine karşı olduklarını, asla "tamam" demeyeceklerini söyledi

HDP'den başkanlık sistemi açıklaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhuriyet gazetesinde bugün yayınlanan sözleri HDP’nin ‘başkanlık sistemi’ne yeşil ışık yaktığı yönünde yorumlanan parti sözcüsü Ayhan Bilgen, başkanlık sistemine eskisi gibi karşı olduklarını ve asla “Tamam” demeyeceklerini kaydetti.
‘Türkiye için doğru değil’

Reuters’a konuşan Bilgen, yeni anayasa konusunda tavırlarının eskiden beri açık olduğunu, prensipte başkanlık sistemine karşı olduklarını kaydetti ve, “Bizim tavrımız ilkeseldir. Anayasanın başlangıç kısmı ve yönetim sistemi de dahil olmak üzere tartışılmaz gördüğümüz hiçbir konu yok” dedi.

“Her şeyin tartışılmasının demokratik bir anayasa yapım yöntemi olduğunu düşünüyoruz ama bu başkanlık sistemine taraftar olduğumuz anlamına gelmiyor” diyen Bilgen, başkanlık sisteminin Türkiye için doğru bir sistem olmadığını kaydetti.
‘Sonuna kadar karşı çıkacağız’

HDP’nin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a karşı seçim sloganı olarak kullandığı, “Seni başkan yaptırmayacağız” sözünün hâlâ geçerli olduğunu da belirten Bilgen, “Biz başkanlığa asla tamam demeyeceğiz ve sonuna kadar karşı çıkacağız” dedi.

Anayasa yapım çalışmalarının geçmişte de başkanlık sitemi tartışmaları nedeniyle bitirildiğini hatırlatan Bilgen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ancak baştan ‘Biz bu konuyu tartışmayız’ dediğinizde anayasa yapamazsınız. Hiçbir partinin ‘Biz şu konuyu tartışmayız’ deme lüksü olmamalı. Biz kendimize güveniyoruz ve toplumun başkanlıkla ilgili korkularının haklı olduğuna ve bu konu tartışmaya açılsa AKP tabanının da buna karşı çıkacağına inanıyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2015, 15:09
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35