banner15

HDP'den 'başkanlık'a ikinci yeşil ışık

HDP'den AK Parti'nin başkanlık sistemi talebine yönelik olumlu açıklamalar gelmeye devam ediyor. HDP Sözcüsünün önce dile getirip sonra geri çektiği açıklamasına iki destek daha geldi

HDP'den 'başkanlık'a ikinci yeşil ışık

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

HDP'den başkanlık sistemi açıklamaları gelmeye devam ediyor. BBC Türkçe'den Mahmut Hamsici ve Sinan Onuş'un haberine göre, AKP'nin kurucularından, HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, başkanlık sistemine itirazları olmadığını, karşı çıktıklarının 'Türk tipi başkanlık sistemi' olduğunu, Amerikan tipi başkanlık sistemini ise destekleyebileceklerini söyledi.

Eski CHP'li, HDP İstanbul Milletvekili Celal Doğan da, ''Saddam usulü bir başkanlık usulünü kabullenemeyiz. Çünkü orada demokrasi yok. Amerika, Meksika tipi bir öneri gelirse de referanduma da gitmeden Genel Kurul'da kabul ederiz. Bir çekincemiz yok" dedi.

Bilgen'in açıklamasının basına yansımasından önce dün BBC Türkçe'nin sorularını cevaplayan Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat ise başkanlık sistemine parti olarak itirazlarının olmadığını söyledi. Fırat, "Biz, Türk usulü başkanlık sistemine karşıyız. Başkanlık sistemi de bir anayasal tercihtir. Oturursunuz başkanlık mı, yarı başkanlık mı, parlamenter sistem mi bunları tartışırsınız. Ülke için hangi yönetim uygunsa bunu kabul edersiniz" dedi.

Celal Doğan ise "Gerçek anlamda bir başkanlık sistemini tartışabiliriz, kabullenebiliriz ama Saddam usulü bir başkanlık usulünü kabullenemeyiz. Çünkü orada demokrasi yok. Amerika, Meksika tipi bir öneri gelirse de referanduma da gitmeden Genel Kurul'da kabul ederiz. Bir çekincemiz yok" ifadelerini kullandı

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2015, 12:22
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35