HDP'den CHP'ye ağır eleştiriler

HDP Eş Genel Başkanı Tuncel, Ak Parti'nin her seçimden güçlenerek çıkmasının temel sebebinin CHP olduğunu söyledi. Tuncel, CHP'nin ilkesiz bir siyaset yürüttüğünü savundu

HDP'den CHP'ye ağır eleştiriler

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, "Türkiye'de çok ciddi bir muhalefet boşluğu var. 'CHP, yaptığı muhalefet ile AKP'nin elini güçlendiriyor' tespitini yapmıştık. Sandık bunu bir kez daha gösterdi" dedi.

Tuncel, Ak Parti'nin güçlenmesinin temel sebebinin CHP'nin yürüttüğü muhalefet tarzı oluduğunu belirterek yaşanan kutuplaşmalardan da Ak Parti'nin zaferle çıktığını söyledi.

Tuncel, yerel seçimlerde kendileriyle açıkça ittifağa yanaşmayarak gizli ittifak tekliflerinde bulunan CHP'yi, Tunceli'de Kürt, Ankara'da kurt olmakla suçladı.

ANF'ye konuşan Tuncel şunları söyledi: Türkiye'de yaşanan bu kutuplaşmada bir şekilde AKP kazanmış görünüyor. Bunun adını koymak gerekiyor. Ama bunun önümüzdeki dönem siyasi tablosunu nasıl etkileyeceğini de beraber göreceğiz. Yolsuzluk iddiası, AKP'nin Türkiye'yi kutuplaştıran politikası ve son yaşananlar bir kez daha Türkiye'de tartışma konusu olacak. Sandıktan AKP'nin çıkmış olması, tüm bu yapılanları aklamaz. Sonuç itibariyle AKP'nin tabanı yaşananlara rağmen AKP'ye destek verdi.

"MUHALEFET BOŞLUĞU VAR"

CHP'nin bu konuda yürüttüğü muhalefet tarzı bunda etkili oldu. Türkiye'de ciddi bir muhalefet boşluğu var. Biz HDP olarak bunun tespitini yapmıştık. Türkiye'de toplumsal sorunların ve savaşın çözümünün ancak radikal demokrasiyi geliştirerek mümkün olacağını, dolayısıyla HDP'nin bu konuda iradeleşmesi gerektiğini ifade etmiştik. Türkiye'de çok ciddi bir muhalefet boşluğu var. 'CHP, yaptığı muhalefet ile AKP'nin elini güçlendiriyor' tespitini yapmıştık. Sandık bunu bir kez daha gösterdi.

"CHP İLKESİZ SİYASET YÜRÜTTÜ"

CHP, çok kemiksiz ve ilkesiz bir siyaset yürüttü. Halklarımız, Dersim'de Kürt olup, Ankara'da kurt olan, her nabza göre şerbet veren bir siyaset tarzını kabul etmiyor. Biz HDP olarak kendi ilkeli duruşumuzu bütün baskılara rağmen devam ettirdik. Bu açıdan HDP'nin iyi bir noktada olduğunu ama yolun daha çok başında olduğunu, özellikle de Türkiye halklarıyla güçlü bir diyalog kurmanın henüz gerçekleşmediğini görüyorum. Çünkü aldığımız oylar da büyük oranda Kürt kitlesine dayalı oylar.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2014, 18:16
banner53
YORUM EKLE

banner39