banner39

HDP'den hükümete karşı hamleler

HDP, Çözüm Süreci'nin askıya alınması ve operasyonların başlamasından sonra önce "yolsuzluklar" sonra da "örtülü ödenek" önergesi verdi

Politika 30.07.2015, 14:02 30.07.2015, 14:03
HDP'den hükümete karşı hamleler

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Terör olaylarından sonra Çözüm Süreci'nin askıya alınması HDP'nin Meclis'teki tavrını da etkiledi. HDP, sürecin askıya alınmasından sonra hükümete ve cumhurbaşkanına karşı hamlelerde bulunmaya başladı. Dün "17-25 Aralık" dosyalarının yeniden açılması için Meclis'e önerge veren HDP, bugün de Cumhurbaşkanlığı örtülü ödeneğinin kaldırılamsı için önerge verdi.

HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken ve arkadaşlarının imzaladığı, "Cumhurbaşkanlığının yaptığı örtülü ödeneklerdeki harcamalarının ve miktarlarının açığa çıkarılması ve örtülü ödeneğin kaldırılması için yol haritasının belirlenmesi" amacıyla Meclis Araştırması açılmasına yönelik önerge Meclis Başkanlığına sunuldu.

Parlamenter demokrasiyle yönetilen hukuk devletlerinde, her türlü kamusal iş ve icranın yasal sınırlar içerisinde gerçekleşmek zorunda olduğu belirtilen önergenin gerekçesinde, "Hukuk ve şeffaflık bağlayıcıdır. Makam, kişisel hırslar, partilerin istekleri ne olursa olsun bu tür normlar esas alınmak zorundadır" ifadesine yer verildi.

Önergede, "Cumhurbaşkanlığının yaptığı örtülü ödenek harcamalarının ve miktarlarının açığa çıkarılması, bu ödeneğin hukuki meşruiyetiyle ilgili kaygıların dikkate alınması ve örtülü ödeneğin kaldırılması için yol haritasının belirlenmesi için bir Meclis araştırması açılmasını talep ediyoruz." denildi.

HDP iki gün önce de verdiği önergede 17-25 Aralık soruşturmalarının yeniden açılmasını talep etti.

Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?