HDP'den ilginç öneri: Yunanistan'ın borcunu Türkiye ödesin!

HDP'li vekil Ertuğrul Kürkçü Yunanistan'ın 1,7 milyar Avroluk borcunu Türkiye'nin üstlenmesini ya da sıfır faizli borç vermesini istedi

HDP'den ilginç öneri: Yunanistan'ın borcunu Türkiye ödesin!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, "Yunanistan'ın IMF'ye borcunu Türkiye ödesin" dedi.

Ertuğrul Kürkçü, Almanya, AB Merkez Bankası ve IMF'nin Yunanistan'ın değil, paranın çıkarını korumak için Syriza hükümetini baskı altına aldığını söyledi.

Bu yaklaşımın AB'nin ilkelerine ters olduğunu ifade eden Kürkçü, "Avrupa'nın Yunanistan'ın yardımına koşması ve Avrupa'yı kurtarması gerekir. Yunanistan'ın batmasıyla Avro ve Avrupa Birliği büyük çatlakla karşı karşıya kalacaktır" diye konuştu. Kürkçü, hükümeti Yunanistan'ın yanında yer almaya davet ettiklerini belirterek, şöyle konuştu: Yunanistan'ın ödemesi gereken 1,7 milyar Avroluk borcu Türkiye üstlenebilir. Zor zamanda komşusuna yapılabilecek en büyük yardım budur. Bunun karşılığında Yunan halkının dostluğunu, Ege Denizi'nin barış denizine dönme imkanı elde edecektir. Türkiye'nin 2013'te uluslararası kurumlara yaptığı insani yardım tutarı 1,9 milyar dolardır. Türkiye'nin kaynakları Yunanistan'a bu yardımı yapmaya kafidir. Sıfır faizli borç olarak da bu desteği Yunanistan'a sunabilir.

Ertuğrul Kürkçü geçen hafta, 8.Uluslararası Direniş Festivali'ne katılmak üzere Yunanistan'ın başkenti Atina'ya gitmiş, ziyaretinin ikinci gününde SYRIZA üst düzey yetkilileriyle Yunan parlamentosunda bir araya gelmişti.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2015, 15:29
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
okur
okur - 6 yıl Önce

Evet, hatta millet elini cebine atsın camilerde, ramazan ayı mübarek günlerde yardım toplayalım Yunanistancaaazı kurtaralım. Adamlar biz işgal ederiz diye korkarken, bu adamın konuşması ilginçten öte. Sahi bu adamlara(!) ne içiriyorlar?

ök
ök - 6 yıl Önce

eğitim aldığınız yerlere destek ancak kandilden gider. kandil bank göndersin parayı. o faizli olarak daha doğrusu faizsiz

banner39