banner39

HDP'den Saadet Partisi'ne seçim ziyareti

Barajı aşmak için hem sağ hem de sol kesimlerle işbirliği arayışında olduğu belirtilen HDP'nin Saadet Partisi ile de görüştüğü ortaya çıktı

Politika 20.02.2015, 14:05 20.02.2015, 14:36
HDP'den Saadet Partisi'ne seçim ziyareti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Genel seçimlerde barajı aşarak meclise girmeye çalışan HDP bunun için çok çeşitli temaslarda bulunmaya başladı. El Cezire'nin haberine göre bu kapsamda Saadet Partisi ile de görüşüldüğü belirtiliyor.

Temasların büyük bölümünü HDP Eş Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş yürütüyor. Bu doğrultuda Demirtaş bugüne kadar muhafazakar kesimden temsilcilerin yanısıra Emek Partisi(EMEP), Caferi-Der, Ehlibeyt Alimleri Derneği, Özgürlük ve Dayanışma Partisi(ÖDP), Halkevleri, Komünist Parti, Sosyal Demokrat Partisi(SODEP), Partizan, Emekçi Hareket Partisi ile görüştü.

İşbirliği arayışının dikkat çeken boyutu sol kesimlerden çok HDP’nin sağ-muhafazakar kesimle birlikte hareket etme arayışı. Bu doğrultuda Demirtaş’ın Ocak ayı sonunda muhafazakar kesimden temsilcilerle buluşması bir dönüm noktası. Aynı amaçla Demokratik Toplum Kongresi de devrede. DTK temsilcileri Azadi İnisiyatifi, Zehra, Med-Zehra gibi örgütlerin temsilcileriyle görüşerek, “Seçimde birlikte hareket edebilir miyiz?” sorusuna cevap aradı.

ALTAN TAN SAADET'E GİTTİ

Partinin muhafazakar kesime yakın üyelerinden milletvekili ve MYK üyesi Altan Tan da önemli bir adım attı ve Saadet Partisi’ni ziyaret etti. Altan Tan, görüşmeler ile ilgili ihtiyatlı bir dil kullanmayı tercih ettiklerini söyledi: Önce bir yokluyoruz. Şimdi mesela Saadet Partisi MHP ile de Büyük Birlik Partisi ile de görüşüyor. Hatta da AK Parti de Saadet’e adam yolluyor. Biz bu görüştüğümüz partilerle önce ‘Niyetleri nedir, hangi istikametteler, nasıl bir Türkiye, nasıl bir anayasa olmalı?’ sorusuna cevap arıyoruz.

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Alevi Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Hakıc Bektaş-ı Veli Vakfı, Alevi Vakıfları Federasyonu, Alevi Kültür Dernekleri, Hubyar Sultan Derneği ve Özgür Demokratik Alevi Dernekleri gibi Alevi örgütleriyle de görüşecek.

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?