banner39

HDP'nin AK Parti karşıtlığına PKK'dan eleştiri

HDP'nin seçim sürecinde ve seçimden sonraki süreçte AK Parti karşıtlığı üzerine yürüttüğü politikaya PKK'lı Duran Kalkan'dan eleştiri geldi. Kalkan, " HDP, AKP ile o kadar karşıtlaşmamalıydı" dedi

Politika 01.09.2015, 18:07 01.09.2015, 18:56
HDP'nin AK Parti karşıtlığına PKK'dan eleştiri

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Geçtiğimiz günlerde Demirtaş ile polemiğe giren PKK yöneticisi Duran Kalkan bir kez daha HDP'yi eleştirdi. Kalkan HDP'nin AK Parti ile fazla karşıtlaştığını söyleyerek, partinin seçim sonrası duruşunu eleştirdi.

“Adil Bayram” mahlasıyla Özgür Gündem’de gazetesinde yazan PKK yöneticisi Duran Kalkan, geçtiğimiz günlerde HDP Eş Başkanı Selahatin Demirtaş ile girdiği polemiğin ardından bir kez daha HDP'yi eleştirdi. Kalkan HDP'nin seçim sonrası "fazla" AK Parti karşıtlığı yapmasının ve hükümet ortağı olmaktan uzak durmasının yanlış olduğunu da söyledi.

Özgür Gündem’de "Özeleştiri başarının anahtarıdır" başlığıyla yayımlanan yazıdan Kalkan şöyle yazdı:

Daha seçim gecesi HDP yönetiminin “Bazı oylarımız emanet” demesi doğru değildi ve de hatalıydı. Doğru değildi, çünkü halkın emanet oyları diğer partilerdeydi ve HDP’nin onlardan alacağı daha milyonlarca ve hatta on milyonlarca oy vardı. Hatalıydı, çünkü bu değerlendirme seçim ardından çok önem taşıyan siyasal etkinliği zayıflatıyordu.

Yine HDP yönetiminin “Toplum bize muhalefet görevi verdi” belirlemesi de doğru değildi ve hatalıydı. Aynı zamanda bu belirleme, “Seçimi HDP kazandı” belirmesiyle de çelişkiliydi. HDP seçimi kazandıysa, o halde yeni iktidar o demektir. Burada oyun ve vekil sayısının azlığı veya çokluğu önemli değildir, önemli olan siyasi etki ve gelişmenin yönüdür. Bunun da HDP’de olduğu açıktır.

HDP yönetiminin, yine AK Parti ile seçim sonrası o denli karşıtlaşması ve “CHP-AKP hükümet kursun, biz destek verelim” demesi de hatalıydı. HDP olmadan CHP ile AKP’nin bir hükümet kuramayacağı ve kursalar bile bu hükümetin demokratik değerinin olmayacağı açıktı. Yani CHP-AKP hükümet kurma çalışmalarının içinde HDP de olmalıydı ve de buna öncülük etmeliydi.

Bütün bunlar, seçimde çok başarılı olan HDP’yi, seçim sonrası siyaseti yürütmede zayıf ve etkisiz hale getirdi.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?