banner15

HDP'nin oylarında da düşüş var

Türkiye genelin sandıkların yüzde 50'sinden fazlası sayıldı. İlk verilere göre 7 Haziran'da yüzde 13 oy alan HDP'nin büyük bir oy kaybı yaşadığını gösteriyor. Bazı yorumcular HDP'nin baraj altında kalabileceğini belirtiyor

HDP'nin oylarında da düşüş var

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye genelinde sandıkların yüzde 50'si açıldı. İlk verilere göre AK Parti dışında bütün partilerin oylarında düşüş yanadığını gösteriyor. En çok düşüş yaşayan partilerden biri de HDP. 7 Haziran seçimlerinde  yüzde 13 oy alarak meclise giren HDP'nin şu an baraj sorunu yaşadığı belirtiliyor. Doğu bölgelerindeki oyların tamamına yakını sayıldı; ancak batıdaki oyların henüz yüzde 50'si sayılmadı. Bu da HDP'nin oy kaybı yaşayabileceği anlamına geliyor.

7 Haziran seçiminin odağındaki konulardan biri HDP'nin yüzde 10 barajını aşıp açmayacağıydı. HDP, 7 Haziran'da önemli bir başarı göstererek yüzde 13.12 oranında oy aldı.

HDP'nin 80 milletvekili çıkarması, AK Parti'nin 276 çoğunluğunu sağlayamamasındaki önemli faktörlerden birini oluşturmuştu. HDP'nin ana söylemi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a yönelik "Seni başkan seçtirmeyeceğiz" üzerine kurulmuştu.

Sandıkların yarısının açılmasıyla ortaya ıçkan tabloda, HDP'nin oyu yüzde 11 civarında görünüyor. Milletvekili sayısı ise bu orana göre 54 olarak hesaplanıyor.

DOĞU VE GÜNEYDOĞU'DA OY KAYBI

HDP Diyarbakır, Van ve Mardin şehirlerinde oy kaybına uğradı. Bu şehirlerin tamamında AK Parti'ye birer milletvekilini kaptırdı.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2015, 19:19
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35