banner39

Hisarcıklıoğlu: Görevimin başındayım

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Bazı yerlerde istifa ettiğim söyleniyor ama ben görevimin başındayım" dedi.

Politika 10.03.2011, 21:01 10.03.2011, 21:01
Hisarcıklıoğlu: Görevimin başındayım

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, milletvekili genel seçimleriyle ilgili adaylık sürecine işaret ederek, "Herkes ben aday olacağım diye bakıyor, bazı yerlerde istifa ettiğim söyleniyor ama ben görevimin başındayım" dedi.

Hisarcıklıoğlu, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası ile Samsun Ticaret Borsası tarafından Canik Kültür Merkezi'nde düzenlenen Ekonomi Değerlendirme Toplantısı ve Ödül Töreni'ne katıldı.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, burada yaptığı konuşmada, güzel ve hayırlı bir proje başlattıklarını belirterek her yıl 200 bin kişiyi meslek sahibi edindireceklerini söyledi.

Kendisine gelen üniversite mezunlarına, "ne iş yaparsın" diye sorduğunda, "her işi yaparım" yanıtını aldığını anlatan Hisarcı klıoğlu, Türkiye'nin asıl sorununun işsizlik değil, mesleksizlik olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"İş var ama işi yapacak meslek sahibi kimse yok. Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi başlattık. Kursa başlayanlara her gün 15 TL cep harçlığı verilecek hem de sigortası yapılacak. 3 ay boyunca eğitim verilecek. 3 ay da iş yerlerinde staj imkanları sağlanacak. Bu arada sigortaları da olacak 15 TL cep harçlığı alacaklar. 6 ay tamamlanınca iş yerleri için yetişmiş, kalifiye elaman kim istemez. Sonra da iş sahiplerine diyoruz ki 4.5 yıla vergi yükünün yüzde 20'sini indiriyoruz. Ama bu işe sahip çıkacaksınız, sizler bize taleplerinizi bildireceksiniz, İŞKUR'la ortak çalışacağız, Türkiye'de sizlerin buna yardımcı olması gerekir."

"KARADENİZ'DE EN GÜÇLÜ EKONOMİYE SAHİP ÜLKEYİZ"

Türkiye'nin 3 saatlik uçuş mesafesindeki pazar payının 9.4 trilyon dolar olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, iş adamlarına seslenerek, "Ufkunuzu geniş tutun. Karadeniz'de en güçlü ekonomiye sahip ülkeyiz. Hedeflerinizi buna göre koyun. Biz devletten şunu istedik; ayağımızdaki prangaları çözmesini istiyoruz. Rakiplerimizin hakları neyse bize de o şartları sağlayın. O zaman bakın Türkiye'nin 2023'te koyduğu hedefleri nasıl yakalıyoruz" diye konuştu.

İş adamlarına birlikte hareket etmeleri çağrısında bulunan Hisarcıklıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Başarılı olmak istiyorsanız, şehrin örnek ve modern şehir olmasını istiyorsanız, birlikte hareket edin. Birliktelikte bereket ve rahmet vardır. Ayrılıkta azap vardır. Kayseri, Denizli ve Gaziantep'e bakın. Hepsi birlikte hareket ediyor. Hepimiz ayrı düşüneceğiz ama bu şehrin kanaat önderleri ile paylaşarak ortak hareket edeceğiz. Kendinize bir hedef koyun. Antep, Kayseri, Denizli böyle yaptı. Diyelim ki, hedef yıllık 1 milyar dolar ihracat. Hedef koymazsanız olmaz. Hedefsiz gemiye rüzgar bile yardımcı olmaz. Bunu yaparsanız başarırsınız. Her hedeften sonra bir hedef daha koyacaksınız, stratejinizi buna göre yapacaksınız. Bir şehrin ve ülkenin canlılığı yeni iş yeri a çılmasıyla ilişkilidir. Türkiye'de son 1 yılda yüzde 21 oranında artış olmuş. Samsun'da ise yüzde 38 artış olmuş, Türkiye'de ihracat artışı yüzde 22, Samsun ise yüzde 223 oranında artış var, ihracat patlama yapmış burada."

Küresel kriz öncesinde milli gelir seviyesini yakalayan 16 ülkeden bir tanesinin Türkiye olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin 2010 yılında özel sektör ile büyüdüğünü, son 9 ayda ise yüzde 8.9'luk bir büyüme sağladığını kaydetti.

Hisarcıklıoğlu, "Ancak Türkiye'de 3 milyon işsiz var. 2 milyon kiş i de iş arama umudunu kaybetmiş evde oturuyor ve her yıl da 800 bin yeni işsiz bu sayıya katılıyor. Bunun için öncelikli olarak birincisi girişimci sayısını artıracaksın, ikincisi ekonomiyi büyüteceksin. Bu yıl 1 milyon 100 bin kişi özel sektörde işe alınmış. Ekonomi büyünce istihdam artıyor" diye ekledi.

"GENÇ KIZLARIMIZI GİRİŞİMCİ OLMAYA HEVESLENDİRMELİYİZ"

Türkiye'deki kadın girişimcilerin sayısının azlığından şikayet eden Hisarcıklıoğlu, dünya genelinde kadın girişimci sayısının ortalamasının yüzde 45'lerde olduğuna işaret etti.

Bu rakamın gelişmiş ülkelerde yüzde 55'lere çıktığın ı belirten Hisarcıklıoğlu, "Türkiye'nin nüfusu 72 milyon, 1 milyon 300 bin girişimcisi var. Çocuklarımıza iş ve aş bulmayı garanti etmek istiyorsak, Türkiye'de girişimci sayısını artırmamız lazım. Türkiye'de 36 milyon kadın var. Ancak 70 bin kadın girişimcimiz var. Dünya ortalaması yüzde 45'lerde kadın girişimci sayısı. Bu gelişmiş ülkelerde yüzde 55'lere çıkıyor Türkiye'de ise yüzde 29'da. E ğer zengin olmak istiyorsak genç kızlarımızı girişimci olmaya heveslendirmeliyiz" dedi.

Türkiye'de bunun örgütlenmesini yaptıklarını dile getiren Hisarcı klıoğlu, iş adamlarından miras paylaşımında kız ve erkek çocuklarını ayırmamaların ı istedi.

"Türkiye'de 3. ve 4. nesil devam eden ya da 100 yıllık kaç tane mü essese var? Batıya bakıyorsunuz 1700, 1800 yılında yapılan işletmeler hala devam ediyor" diyen Hisarcıklıoğlu, işletmelerin devamlılığı için çocuklar aras ında haksızlık yapılmaması gerektiğini ifade etti.

"GÖREVİMİN BAŞINDAYIM"

Konuşmasında, milletvekilliği aday adaylığı konusuna da değinen Hisarcıklıoğlu, görevinin başında olduğu mesajını vererek, "Herkes ben aday olacağım diye bakıyor. Bazı yerlerde istifa ettiğim söyleniyor ama ben görevimin başındayım. Zaten sizlere de söz verdim. Amaç hizmet etmekse zaten ben hizmet ediyorum" diye konuştu.

VALİ AKSOY

Ekonomi Değerlendirme Toplantısı'nda konuşan Vali Hüseyin Aksoy ise Samsun'un bulunduğu konuma işaret etti.

Samsun'un hava, deniz, kara ve demiryollarına sahip nadir illerden biri olduğunU belirten Vali Aksoy, "Samsun'da çok önemli bir gün yaşıyoruz. Samsun Türkiye'nin en büyük ili nüfus itibarıyla. Kara, deniz, hava, demiryolları ile Türkiye'nin nadir illerinden biri. Bu farkındalığının da farkında. Neyi ve nasıl yapmayacağını biliyor. Artık lojistik, tarım, sağlık ve turizm alanlarında master planları hazırlıyoruz. Güzel bir birliktelik yakaladık. Bunun gelişmesi ve ilerlemesi için çalışıyoruz. Samsun'un gelişmemesi ve ilerlememesi için bir neden yok" dedi.

Konuşmaların ardından, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası ile Samsun Ticaret Borsası'nda 50 yılı dolduran üyeler ile en çok ihracat yapan firma sahiplerine ödülleri verildi.

HİSARCIKLIOĞLU'NUN ZİYARETLERİ

Canik Kültür Merkezi'ndeki toplantı ve ödül töreninin ardından TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Vali Aksoy ile Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ı makamlarında ziyaret etti.

Hisarcıklıoğlu, Vali Aksoy'u ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Samsun'da yapılacak fuarın Dünya Ticaret Merkezi'ne ortak edilmesinin gündemde olduğunu belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Bakırköy Belediyesi ve İstanbul Ticaret ve Sanayi Odası'nın Dünya Ticaret Merkezi'nin ortaklarından olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, "Geçen gün sayın Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir Bey'le birlikteydik. Samsun'da yapılacak fuarın Dünya Ticaret Merkezi'ne ortak alınması noktasında bizim arkadaşlarımız olumlu bakıyor. Diğer ortak arkada şların da olumlu bakması halinde Dünya Ticaret Merkezi'nin ortaklığında birliktelik olacağız" dedi.
Hisarcıklıoğlu, oluşacak bu ortaklığın Türkiye ve Samsun'a katk ı sağlayacağına inandığını sözlerine ekledi. 
 
Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?