banner15

HSYK için üç grup ile bağımsızlar yarışacak

Yarış YARSAV ve Demokrat Yargı'nın listeleriyle Adalet Bakanlığı bünyesinden aday olanlar arasında geçecek

HSYK için üç grup ile bağımsızlar yarışacak

HSYK üyeliği için adli ve idari yargı hakim ve savcıları arasından 10 asıl 6 yedek üyelik için geçici aday listesi Resmi Gazete'de yayımlandı. YSK, yapılan 207 başvurudan sadece birini geçersiz saydı. Kesin listeler 7 Ekim'de belirlenecek. HSYK adaylığı için ağırlıklı olarak YSK, Fethiye 2. Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi Hulusi Tahir İlgenli'nin adaylık başvurusunu, 30 Nisan 2009'da birinci sınıfa ayrıldığı ancak birinci sınıf incelemesine tabi tutulmadığı için geçersiz saydı. Adli yargıda 172, idari yargıda 34 adaylık başvurusundan oluşan geçici liste, itirazların ardından 7 Ekim'de kesinleşecek. YARSAV, Demokrat Yargı ve Adalet Bakanlığı'nın desteklediği isimler yarışacak.

Müsteşar yardımcısı Okur da aday listesinde

Adalet Bakanlığı'nın ise, "Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İbrahim Okur, Adalet Bakanlığı Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Kaya, Ankara Hakimi Abdullah Yıldız, Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nesibe Ersöz, Sincan Hakimi Abdullah Yarar ve Üsküdar Savcısı Celal Avar'ı desteklediği ileri sürülüyor.

Demokrat Yargı altı isme destek verecek

Demokrat Yargı Derneği, seçimlerde, "Ankara Savcısı İsmail Yalçın, İzmir Hakimi Mustafa Kurturan, Diyarbakır Hakimi Faruk Özsu, Konya Hakimi Mehmet Taştan, Kazan Hakimi Kemal Şahin ile Ankara İdare Mahkemesi Hakimi Cafer Ergen'i" destekleyeceğini açıklamıştı.

YARSAV'ın adayları Kaçmaz ve Keskin

YARSAV'ın ise; Sincan 1.Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz, Ankara 1.Sulh Ceza Hakimi Hayri Keskin, Ankara Savcısı Abbas Özden, Beyoğlu Hakimi Ali Haydar Yücesoy, Kadıköy Hakimi Tamer Akgökçe, Balıkesir Hakimi Aydın Başar, İzmir Hakimi Güngör Tosunoğlu, Adana Ticaret Mahkemesi Başkanı Sezai Kepek, Ankara Hakimi Eray Karınca, Danıştay Tetkik Hakimi Hüseyin Özgün, Adalet Bakanlığı Başmüfettişi Abidin Çelik, Ankara Bölge İdare Mahkemesi Hakimi İrfan Keskin, Ankara 1. İdare Mahkemesi Başkanı Kemal Kırklar ve Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdür Yardımcısı Orhan Sungur'u destekleyeceği konuşuluyor.

Propaganda yasak!.. Ama kulis tam gaz

HSYK üyeliği adaylarına YSK tarafından propaganda yasağı getirilmesi üzerine hakim ve savcılar kulis faaliyetlerini yoğunlaştırdı. HSYK üyeliği için 17 Ekim'deki seçimlerinin yaklaşması, hakim ve savcı odalarında hareketi arttırdı. Adaylar, yanlarına destekçi arkadaşlarını alarak gruplar halinde tek tek seçmen konumundaki hakim ve savcıları ziyaret ediyor. YSK'nın propaganda yasağı nedeniyle hakim ve savcılar HSYK için kulis faaliyetlerine ağırlık veriyor. Adliyelerde sadece adaylar kulis yapmıyor. Seçmenler de kendi aralarında kimleri destekleyecekleri konusunda fikir teatisinde bulunuyor. Özellikle YARSAV, Demokrat Yargı ve Adalet Bakanlığı listeleri üzerinde tartışmalar yapılıyor. • MUSTAFA TÜRK ANKARA

Aday sayısında Ankara 81 isimle birinci sırada

Birinci sınıfa ayrılmış hakim ve savcıların adli ve idari yargı kontenjanında yapılan başvurularında Ankara ön sırada yer aldı. Ankara Adliyesi'nden 29, idare mahkemelerinden 9 başvuru yapılırken, Sincan Adliyesi'nden ise

3 başvuru yapıldı. Aynı şekilde Ankara'da bulunan Yargıtay'dan 23, Danıştay'dan 10, Adalet Bakanlığı'ndan 5 ve Türkiye Adalet Akademisi'nden ise 1 başvuru oldu. Toplam 81 adayın başvurduğu Ankaralı adaylar, başvuruların yüzde 39.3'ünü teşkil ediyor.

17 Ekim'de yapılacak HSYK üyeliği için başvuran isimlerden öne çıkan bazıları şöyle:

• Osman Kaçmaz: Sık sık tartışmalı kararlarıyla gündeme geldi. Cumhurbaşkanlarının yargılanabileceği konusunda karar aldı. İlhan Cihaner duruşmalarının müdavimi oldu. Kısa süre önce Yargıtay'da yargılandı ve beraat etti.

• Hayri Keskin: TİB'de arama yaparak, yürüyen soruşturmaları tehlikeye düşürmekle eleştirildi.

• Eray Karınca: YARSAV Yönetim Kurulu üyeliğinden HSYK seçimleri nedeniyle ters düşerek istifa etti.

• Fatih Genç: Trabzon'da görev yaptığı dönemde Rahip Santoro ve Hrant Dink suikastlarını soruşturdu. İzmir'e tayin edildikten sonra da Emniyet Genel Müdür Yardımcıları Mustafa Gülcü ve Celal Uzunkaya'nın bir yolsuzluk soruşturmasında şüpheli sıfatıyla ifadelerini aldı.

• Süleyman Aydın: Nokta Dergisi'nin yayımladığı Darbe Günlükleri'nin gerçek olup olmadığının incelenmesini ve darbe girişimiyle ilgili tanıkların dinlenilmesini talep etmesiyle gündeme geldi.

• İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Sevim Efendiler: Sincan Hakimi Osman Kaçmaz'a yazısında "işgüzar" dediği gerekçesiyle 11 ay hapis cezası verdi.

• 10. İş Mahkemesi Hakimi Abdullah Erdem: Nisan 2010'da Ankara Adliyesi'nde YARSAV'ın organize ettiği toplantıda HSYK Başkan Vekili Kadir Özbek'e tepki göstermesiyle gündeme geldi.

• İstanbul Asliye 9. Ticaret Mahkemesi üyesi Emine Ulaş: Eski Adalet Bakanı Bakan Seyfi Oktay'ın yasal dinlemeye takılan konuşmalarında ismi İstanbul 3. Ticaret Mahkemesi Başkanlığı'na getirilmesi için geçmişti.

Kaynak: Star

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2010, 07:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
atalay
atalay - 10 yıl Önce

HSYK kadrosunun yenilenmesiyle yani bir dönem başlıyor.Bu dönemde burada siyalallaşma olmayacak,Kurul bir yerlerden talimat almayacak,keyfi işlemler yapılmayacak.adam kayırma olmayacak, adil hakkanıyete uygun kararlar alınacak..Eskiden bir nevi çeteleşerek muhalefetin oyuncağı hale gelen HSYK ya yeni dönemde başarılar temenni ederim.Atalay K.alp

banner39

banner50

banner47

banner48