banner39

HÜDA PAR bağımsız adaylarla seçime girebilir

Genel seçimlerde Meclis'e milletvekili göndermeyi planlayan HÜDA-PAR, en çok oy aldığı Diyarbakır gibi şehirlerde seçime bağımsız adaylarla girmeyi düşünüyor

Politika 21.02.2015, 10:07 21.02.2015, 10:11
HÜDA PAR bağımsız adaylarla seçime girebilir

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

HÜDA-PAR Genel Başkan Zekeriya Yapıcıoğlu, bağımsız adaylarla genel seçimlere girerek, Meclis'e milletvekili gönderebileceklerini söyledi. El Cezire'ye konuşan Yapıcıoğlu, bağımsız adaylarla seçime girilmesi durumunda bu ihtimalin gerçekleşme imkânının olduğunu savundu.

Yapıcıoğlu partilerinin genel seçimlere ilişkin tartışmalarında üç ihtimalin ön plana çıktığını söyledi: Seçimlerde üç ihtimalimiz var tartıştığımız. Birincisi ‘bağımsız adayları desteklemek suretiyle girelim ve sadece arkadaşlarımızı meclise gönderebileceğimiz ya da önemli oranda oy alabileceğimiz yerlerden aday gösterelim.’ İkinci görüş; ‘parti olarak her yerde girelim’. ‘İlk defa genel anlamda bir seçime girmiş olacağız ve böylece potansiyelimizi görmüş olacağız’ diye düşünen arkadaşlarımız var. Üçüncü bir yol öneren arkadaşlarımız var; ‘biz parti olarak girelim, fakat bağımsız adaylarımızı seçtirebilme ihtimalinin olduğu yerlerde bağımsız aday gösterelim’ şeklinde.

5 BİN KİŞİLİK ANKET

Genel seçimler için parti tabanlarında 5 bin kişilik bir anket yaptırdıklarını söyleyen Yapıcıoğlu, henüz tamamını incelememekle birlikte ‘bağımsız aday’ fikrinin ön plana çıktığını belirterek şunları söyledi:  Tabanımızın bu konuda görüşlerini alıyoruz, hem adaylık noktasında hem de seçime nerede ve nasıl girilmesi gerektiği yönünde arkadaşlarımızın, teşkilatlarımızın nabzını yokladık. Yaklaşık 5 bin kişilik bir anket yaptık. Anketleri değerlendiriyoruz. Her seferinde biraz daha detaya inerek inşallah en sağlıklı karara varmaya çalışacağız. Anketlerde bağımsız adaylarla veya eğer parti olarak gireceksek bile seçilebileceğimiz yerlerde bağımsız adaylar çıkaralım görüşleri yoğunlukta. Bunları üst üste koyarsak bağımsız adaylarla girelim fikri daha ağır basıyor. Parti üst yönetimimizde de bu fikir biraz daha öne çıkmaya başladı.

DİYARBAKIR'DAN BİR VEKİLE KESİN GÖZÜYLE BAKILIYOR

Yerel seçimlerde HÜDA-PAR Diyarbakır’dan 33 bin oy aldı. Batman’dan 13 bin, Mardin’den 8 bin oy aldı. Bağımsız girmesi durumunda milletvekili çıkarabilmesi için HÜDA-PAR’ın aldığı bu oyları ikiye katlaması gerekiyor. Ancak HDP’nin barajı aşamaması durumunda iki katından daha az oya ihtiyaç duyacaklar ve HÜDA-PAR’lılara göre Diyarbakır’dan bir milletvekili çıkarmaları kesin gibi. Diğer yerlerde de şanslarının yüksek olduğunu belirtiyorlar.

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?