Hüda Par'da kongre günü

HÜDA PAR'ın 2. Olağan Büyük Kongresinde Zekeriya Yapıcıoğlu yeniden genel başkanlığa seçildi

Hüda Par'da kongre günü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hür Dava Partisi'nin (HÜDA PAR)n 2. Olağan Büyük Kongresi, Atatürk Spor Salonu'nda yapıldı. Açılışı, Kur'an-ı Kerim tilaveti ve dualar okunarak yapılan kongrede, divan başkanlığı oluşturulmasının ardından Genel Başkan Yapıcıoğlu, partililere hitap etti.

"Kürtlerin haklı ve meşru talepleri bomba seslerinden duyulmaz oldu." ifadesini kullanan Yapıcıoğlu, Kürt meselesinin yeniden salt bir asayiş sorunu olarak görülmeye başlandığını bildirdi.

Adalet temelinde bir çözüm için anayasa değişikliği gerektiğine işaret eden Yapıcıoğlu, "Sivil, özgürlükçü, adil ve yerli bir anayasa acil ihtiyaçtır. Bu ihtiyaç, bugün herkes tarafından dillendirilmektedir. Yeni anayasayla yeni bir düzene ve zihniyet değişimine de ihtiyaç vardır." dedi.

"KÜRT HALKININ DİLİ DE RESMİ DİL OLMALI"

Yapıcıoğlu, Kürt halkının dilinin de resmi dil olması gerektiğini savunarak, Kürtçe'nin resmi dil olarak statüsünü kolaylaştırmak için hem Türkçe hem de Kürtçe'yi karşılayan ortak bir alfabe oluşturulmasını, ülke vatandaşı azınlıklara nüfusları oranında belli oranda milletvekili kontenjanı ayrılmasını istedi.

Yapıcıoğlu, şöyle devam etti:

"Biz ne sağcı ne solcuyuz ama anarşizm ve kaos da istemiyoruz. Dinin siyasete alet edilmesine de, siyasetin dinsizliğe alet edilmesine de karşıyız. Kavmiyetçi ve ırkçı değiliz, haksızlığa ve zulme uğramış bir kavmin haklarını savunmayı ırkçılık olarak isimlendirmiyoruz. Kimsenin evinin içinin gözetlenmesini veya dinlenmesini istemiyoruz. Ama hayasızca davranışların parkta, durakta, sokakta sergilenmesine de razı değiliz."

651 delegenin oy kullandığı kongrede Yapıcıoğlu, delegelerin tamamının oyunu alarak yeniden genel başkanlığa seçildi.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2016, 16:27
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35