banner39

HÜDAPAR- CHP- Saadet- Gül- Davutoğlu hep bir ağızdan tepki

HDP'li Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye başkanlarının yerine bu sabah düzenlenen bir operasyona 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül , eski başbakan Davutoğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve HÜDA PAR'dan aynı tepki geldi

Politika 19.08.2019, 18:00 19.08.2019, 18:11
HÜDAPAR- CHP- Saadet- Gül- Davutoğlu hep bir ağızdan tepki

HDP'li Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye başkanlarının yerine bu sabah düzenlenen bir operasyonla İçişleri Bakanlığı tarafından kayyum atanmasına bir çok eski ve yeni partiliden tepki geldi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztrak, Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye başkanlarının görevlerinden uzaklaştırılmalarına ilişkin, "Millet tarafından seçilen belediye başkanlarının görevden alınması kararı hukuki değil, siyasidir." dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, İçişleri Bakanlığı'nın 3 büyükşehir belediyesine kayyum atamasını "milli iradeye ipotek koymak" olarak tanımladı.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül "Daha yeni seçilmiş belediye başkanlarının "bu şekilde" görevden alınmaları demokrasimiz için doğru olmamıştır." dedi. Davutoğlu ise "Kısa süre önce gerçekleşen seçimlerle göreve gelen Mardin, Diyarbakır ve Van Belediye Başkanları’nın idari tasarrufla görevden alınması demokratik sistemin ruhuna aykırıdır. Seçimle gelenlerin seçimle ayrılması milli irade ilkesinin gereğidir." şeklinde açıklama yaptı.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ise "Kısa süre önce gerçekleşen seçimlerle göreve gelen Mardin, Diyarbakır ve Van Belediye Başkanları’nın idari tasarrufla görevden alınması demokratik sistemin ruhuna aykırıdır.
Seçimle gelenlerin seçimle ayrılması milli irade ilkesinin gereğidir." yorumunda bulundu.

HÜDA PAR Partisi de yayımladığı bir bildiri ile bugün gerçekleşen HDP'li üç belediyeye yapılan operasyona tepkisini gösterdi.

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?