banner39

Hükümet 'tecavüz' iddialarına inanmıyor

İstanbul'da terörlü mücadelenin başına getirilir getirilmez hakkında çeşitli iddialar ortaya atılan emniyet müdür yardımcısına hükümet sahip çıktı

Politika 02.08.2012, 17:43 02.08.2012, 17:48
Hükümet 'tecavüz' iddialarına inanmıyor

İstanbul Emniyet Müdür Yardımcılığı'na Terörle Mücadele'nin başına atanır atanmaz hakkında işkence ve tecavüz iddiaları ortaya atılan Sedat Selim Ay, Ak Parti içinde tartışmalara neden oldu.

AK Parti'nin kadın siyasetçileri atamayı eleştirmek istedi ancak önce İçişleri Bakanı Şahin, daha sonra da Başbakan Erdoğan'ın Ay'ı savunan açıklamalarda bulunduğu iddia ediliyor.

AK Parti Grup Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı ile parti kurucularından Ayşe Böhürler, atamaya tepki gösterdi. Bahçekapılı ve Böhürler ile İçişleri Bakanıİdris Naim Şahin arasındaki gerilim üzerine araya giren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise konunun 15 yıl sonra gündeme taşındığına dikkat çekti. Her iki isim de atamayı 'doğru ve insani bulmadıklarını' söyleyerek Bakan Şahin'den açıklama istedi.

BAKAN ŞAHİN SAHİP ÇIKTI

Sedat Selim Ay hakkında Yargıtay'da onanmış bir ceza olmadığını söyleyen ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) ceza almadığına ilişkin kararı okuyan Şahin, işkence ve tecavüze uğradığını açıklayan ve AİHM'de açtığı davayı kazanan Asiye Zeybek Güzel'i suçladı. Şahin, "O kadın bir arkadaşı ile bunu tezgâhladı. Daha önce itirafçı idi, sonra iftiracı oldu" diye konuştu.

AK Parti'nin 'Ayşe'leri Bahçekapılı ve Böhürler ile İçişleri Bakanı Şahin arasında kısa süreli gerilim yaşanması üzerine devreye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan girdi.

ERDOĞAN ZAMANLAMAYA DİKKAT ÇEKTİ

Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısından yansıyan bilgilere göre, bu konunun 15 yıl sonra gündeme taşınmasını 'manidar' bulan Erdoğan, Sedat Selim Ay'ın iki yıl da Diyarbakır'da görev yaptığını hatırlattı. Başbakan Erdoğan , İstanbul Müdür Yardımcılığı'na terfi ettirilen Sedat Selim Ay'ın, 'terörle mücadeleden sorumlu' birime bakacağı için tartışıldığını savundu.

 

Kaynak: Ajanslar

 

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü