banner15

Hükümetin 'Çözüm Süreci taslağı' HDP'de

HDP, hükümetin Çözüm Süreci'yle ilgili yol haritasının taslak metinin kendilerine ulaştığını açıkladı

Hükümetin 'Çözüm Süreci taslağı' HDP'de

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

HDP Grupbaş kanvekili İdris Baluken çözüm sürecinin yol haritasına ilişkin konuştu. Baluken, "Hükümet çözüm sürecinin yol haritasının taslak metnini bize iletti" dedi.

Baluken, "Yasal olarak nasıl adımlar atılacak belli değil. Taslak metni gördük. Bizim heyet olarak bitirme gibi yetkimiz yok. Çözüm süreci iradesi olduğu sürece biz devam edeceğiz. HDP, sokak olayları noktasında belli mesafe kaydedildiğini gördük. Hükümetten de somut adım bekliyoruz ve umutluyuz." dedi.

ÖCALAN, 15 EKİM'E KADAR SÜRE VERMİŞTİ

İmralı'da yatan Abdullah Öcalan'ın altı gün önce kendisi ile görüşen kardeşine, hükümetin bir oyalama taktiği yaptığını söylediği iddia edilmişti. Mehmet Öcalan, abisinin "Oyalama taktiği ile bu işler çözülmez. Devletin kendi çıkardığı yasalara biraz da kendisi uyması gerekir. Çözüm süreci deniyor avukatlar kaç seneden beri yanımıza gönderilmiyor' diyor. 'Avukatlar gelmiyor, hem hukuksal sorunlarımız vardır hem de uluslararası Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde mahkemelerimiz vardır. Yani böyle bir çözüm yürüyebilir midir, çözüm için' diyor. '15 Ekim'e kadar yani biz bekleriz, gelen heyetlere dediklerimizi onlara aktarırız, ondan sonra da yapacağımız bir şey kalmaz' dediğini iddia etmişti

 

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2014, 14:47
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35