banner39

İbrahim Kalın: Bölge siyasetine mezhepçi bakmıyoruz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Yemen'deki durumla ilgili olarak bölge siyasetine mezhepçi bakmıyoruz dedi

Politika 26.03.2015, 15:43 26.03.2015, 16:46
İbrahim Kalın:  Bölge siyasetine mezhepçi bakmıyoruz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Yemen'de gerçekleşen olaylar ve Suudi Arabistan'ın düzenlediği hava saldırılarıyla ilgili olarak, "Yemen'deki sorunların diyalogla çözülmesini umuyoruz. Bölge siyasetine mezhepçi olarak bakmıyoruz" ifadelerini kullandı. 

Gündeme dair soruları cevaplayan Kalın, "Son günlerde zaman zaman adeta Sayın Cumhurbaşkanımızı çözüm sürecinin karşındaymış gibi göstermeye çalışanların çabalarının beyhude bir çaba olduğunun altını burada tekrar çizmek isterim. Şu aşamada en önemli konu artık silahların tamamen susması, yani terör örgütünün tamamen silah bırakmasıdır. Sayın Cumhurbaşkanımız bütün zorluklara rağmen bu süreci en başından beri yürüten siyasi aktör olarak, bugün de Cumhurbaşkanı ve devletin başı olarak çözüm sürecinin arkasındadır ve arkasında olmaya devam edecektir" dedi. 

YEMEN'E OPERASYON

"Yemen’deki gelişmeler malumunuz. Dışişleri de açıklama yaparak operasyona Türkiye’nin de destek verdiğini söyledi. Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye sahada yer almasına ilişkin bir talep geldi mi? İran’dan da bir açıklama geldi. Bu programda bir değişiklik var mı?" sorusuna Kalın, "İran’a yapacağı seyahatte herhangi bir değişiklik söz konusu değildir. Suudi Arabistan tarafı bize bilgi vermiştir. Cumhurbaşkanımız da bilgilendirilmiştir. Bizzat takip etmeye başlamıştır. Dışişleri bakanlığımızın yaptığı açıklamada dikkat çeken husus, işin burya gelmesindeki hatalara da atıflarda bulunuyoruz. Keşke askeri müdahale zaruri hale dönüşmeseydi. Maalesef Yemen’de, Yemen’in seçilmiş cumhurbaşkanı ülkenin başkentini terk etmek zorunda kaldı. Husi’ler Aden’i de ele geçirmek üzereyken, Suudi Arabistan aldığı kararla ortak operasyon, Fas gibi Sudan gibi ülkelerin katılımları var, bu operasyon bu sabah itibariyle gerçekleşti." dedi.

BÜLENT ARINÇ - MELİH GÖKÇEK TARTIŞMASI

Kalın, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek arasındaki gerilimle ilgili olarak, Erdoğan'ın bir teması olup olmadığı sorusuna:

"Hayır, cumhurbaşkanımızın bu konuyla ilgili bir teması trafiği olmamıştır. Sayın başbakanımız gerekli açıklamayı yaptığı için cumhurbaşkanlığı makamını ilgilendiren bir konu değildir." cevabını verdi. 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "İzleme heyetiyle ilgili, Arınç, Cumhurbaşkanı'nı bilgilendireceğini söylemişti. Cumhurbaşkanı bilgilendirildi mi? Gerçekleşmediyse ne zaman gerçekleşecek? Cumhurbaşkanının tavrında bir değişiklik var mı?" sorularına ise: 

"Çözüm sürecinde en aciliyet arz eden husus silahsızlanma aşamasıdır. Buna benzer açıklamalar geçmişte de yapılmış idi. Uygulama konusunda netice alınırsa zaten süreç amacına ulaşmış demektir. Bilgilendirme konusunda ise, cumhurbaşkanımızı elbette bilgilendirilmektedir. Başbakanımızın, bizzat cumhurbaşkanını bilgilendirdiğini biliyoruz." şekllinde cevap verdi. 

ERDOĞAN ABD'YE GİDECEK Mİ?

Kalın, "Sayın Cumhurbaşkanı'nın bakanlar kuruluna başkanlık edeceği toplantının tarihi belli mi? Önümüzdeki dönemdeki ziyaretleriyle ilgili bilgi verir misiniz? ABD ziyareti planlanıyor mu?" sorularına, 

"Henüz kesinleşmiş bir tarih yok. Olduğu zaman paylaşacağız. Bu da belli bir sisteme oturdu diyebiliriz. Önümüzdeki dönemdeki seyahatlerle ilgili basın başdanışmanlığımız size bilgilendirme yapıyor, yapacak. Önümüzdeki haftalarda cumhurbaşkanımızın bir dizi yurt dışı yurt içi ziyaretleri olacak. Üç AB ülkesini kapsayan ziyaretimiz olacak.

ABD ile ilgili planlanan bir seyahat bulunmuyor. Cumhurbaşkanımız programlar el verdiği ölçüde, G20 zirvesi öncesinde, g20 ülkelerini ziyaret etmeyi planlamaktadır. Maksimum sayıda ziyareti planlıyoruz. G20 hazırlıklarının da sürdüğünü ifade etmek isterim. 15-16 Kasım da cumhurbaşkanımız başkanlık edecektir." cevabını verdi.

İRAN ZİYARETİ

Kalın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İran'a düzenleyeceği ziyaretle ilgili olarak, "Baştan beri biliyorsunuz biz bölgede mezhep temelli yaklaşımların bölgede gerginlik yaratmasına her zaman karşı olduk. İran bizim güçlü bir komşumuzdur, biz İran ile bu konuları her zaman açık net konuştuk. Konuşmaya da devam edeceğiz. Bu tür gerginlikleri minimize etmeye yönelik sorumluluk herkesin üzerindedir. Biz gerek ortadoğu gerek İslam dünyasına yönelik bakışımızda ve politikalarımızda hiçbir zaman mezhep eksenli bakmadık." dedi. 

ÇÖZÜM SÜRECİ

Kalın, "Çözüm sürecine ilişkin Genelkurmay açıklama yaptı. Dün de PKK Dağlıca'da saldırdı. Çözüm sürecini nasıl etkiler? Cumhurbaşkanın kurduğu partinin propagandasında başkanlık yer alacak mı?" sorularına;

"Genelkurmay başkanlığımız açıklamayı yaptı. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi çözüm süreci devam ediyor diye kamu düzeninden taviz verilmeyecektir. Cumhurbaşkanımızın ve hükümetin kararlığı çok nettir. Güvenlik ile demokrasi-özgürlük arasındaki dengeyi muhafaza etmenin gayreti içerisindeyiz. Ama birileri bunu istismar etmeye çalışırsa devlet kamu düzenini kurmak için gerekli adımları atar. Umarız bu tür saldırılar olmaz, saldırı yapan gruplar kimlerse, ne saikle yapıyorlarsa bundan derhal vazgeçerler.

Başkanlık sistemiyle ilgili Cumhurbaşkanımız yoğun biçimde dile getiriyor. Kurucusu olduğu AK Parti, 2015 seçimleri beyannamesine başkanlık sistemini alıp almayacağını Başbakanımız açıkladığı zaman öğreneceğiz." cevabını verdi. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?