banner39

İbrahim Kalın'dan kabine değişikliği açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Şu anda gündemimizde bir kabine değişikliği söz konusu değil." dedi.

Politika 04.01.2018, 14:19 04.01.2018, 14:19
İbrahim Kalın'dan kabine değişikliği açıklaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, gündeme ilişkin açıklamalar yaptı.

Kalın, ABD'deki Hakan Atilla davası hakkında şunları söyledi:

"Bu, skandal bir davanın skandal bir kararıdır. Bundan daha öte bir anlamı yoktur. Zaten bu davanın Türkiye'nin iç işlerine müdahaleye, Türkiye'nin iç siyasetini karıştırmaya dönük bir kumpas olduğu çok açık ve netti. Hukuk adına utanç verici bir senaryo şu an hayata geçirilmektedir." 

'İRAN'IN İSTİKRARI, BARIŞI, HUZURU SON DERECE ÖNEMLİDİR'

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, İran'daki protestolarla ilgili, "Bizim için İran'ın istikrarı, barışı, huzuru son derece önemlidir. Birileri dışarıdan İran'ı karıştırmaya çalışıyorsa bunun ancak ters tepeceğini bir kez daha ifade etmemiz gerekir. Dışarıdan yapılan açıklamalarla, atılan twitlerle İran toplumunun barışını, huzurunu bozmaya yönelik müdahaleleri kabul etmediğimizi bir kez daha buradan ifade etmek istiyoruz." ifadelerini kullandı.

'YARGI İLE İLGİLİ KONULAR YARGININ UHDESİNDEDİR'

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un açıklaması hakkında Kalın, "Basınla bir araya geldiğinde Türkiye'de basın özgürlüğüyle ilgili bazı ifadeler kullandılar. Bu değerlendirmelerinin bilgi eksikliğine dayandığını düşünüyoruz. Eğer ön yargılı bir değerlendirme yahut hüküm verme söz konusu değilse Türkiye'de yargı ile ilgili konular yargının uhdesindedir. Bir kişinin gazeteci olması veya başka bir görevde olması onun masum olduğu, suç işlemeyeceği anlamına gelmez." dedi.

'KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ SÖZ KONUSU DEĞİL'

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Şu anda gündemimizde bir kabine değişikliği söz konusu değil." diye konuştu.

'SURİYE HALKINI HİÇBİR TERÖRİST GRUP TEMSİL EDEMEZ'

Soçi'de yapılacak Suriye Ulusal Diyalog Kongresi konusunda Kalın, şunları söyledi:

"Suriye halkını hiçbir terörist grup temsil edemez. Suriye Kürtlerini de PYD ya da YPG temsil edemez. Biz PYD ve YPG'nin orada ne tür insan hakları ihlalleriyle, ne tür zulümlerle alan hakimiyeti sağlamaya çalıştığını biliyoruz. Batı basını bunu görmek istemeyebilir çünkü bu, ABD'nin planının bir parçası olarak hayata geçirilmiş bir uygulama." 

'ASKER KONUŞLANMASI DİYE BİR ŞEY SÖZ KONUSU DEĞİL'

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi satın alınmasıyla ilgili, "İleriki aşamalarda ortak eğitim ve ortak üretim süreçleri de olacak. Asker konuşlanması diye bir şey söz konusu değil. Teknik işbirliği, bilgi paylaşımı ve eğitim anlamında tabii ki bir trafik olacaktır. Şu anda bir trafik zaten var. Bunların eğitimini alacak askerlerimiz, teknisyenlerimiz oraya gidecek. Onların teknisyenleri buraya gelecek. Bunu, Rus askerlerinin Türkiye'de konuşlanması gibi ifade etmek doğru olmaz." dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?