banner39

İHK, 12 Eylül davasında gözlemci

TBMM İnsan Hakları Komisyonu, 12 Eylül davasına gözlemci olarak katılacak.

Politika 03.04.2012, 21:11 03.04.2012, 21:33
İHK, 12 Eylül davasında gözlemci

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Hakları Komisyonu, 12 Eylül'le ilgili davaya gözlemci olarak katılacak.

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı ve AK Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, Cihan Haber Ajansı (Cihan) muhabirine yaptığı açıklamada, komisyonun, 12 Eylül darbesine ilişkin dönemin Genelkurmay Başkanı, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve emekli Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın yargılanacağı davaya gözlemci olarak katılacağını ifade etti.

Davaya hukuken müdahil olamadıklarını kaydeden Üstün, "Biz oradaki varlığımızla, görüşlerimizle fikren müdahiliz. Oraya gözlemci olarak gidiyoruz. İnsan hakları ihlalleri en fazla savaş zamanlarında, bir de darbe zamanlarında yapılmış. 12 Eylül darbesinden önce darbe olsun diye binlerce insanımız yaşamını yitirdi. Sıkıyönetim ilan edildi. Darbe sırasında ve sonrasında da birçok insan hakkı ihlali oldu. Biz komisyon olarak bir daha bunların yaşanmaması açısından, bir daha darbe yapılmaması açısından, buraya fikren müdahiliz. Süreci de izleyeceğiz." dedi.

Darbecileri koruyan Anayasa'nın geçici 15. maddesini kaldırarak darbecilerle arasındaki fikri bağı kestiklerini anlatan Üstün, şunları söyledi:

"1961 yılında darbe olmuş. Darbeciler kendini koruyan geçici madde koymuşlar. 1980'de darbe olmuş. 1982'de tekrar kendilerini kollayan geçici 15. maddeyi korumuşlar. Darbeciler birbirlerine el vermiş neredeyse. Bir dahaki darbeye kadar da kendilerini koruma altına almışlar. O bakımdan biz geçici 15. maddeyi kaldırmakla birlikte darbelerin bu silsilesini, darbeler zincirini kırdık. Şimdi de 30 yıl bile geçmiş olsa insanların bunların hesabını vereceğini bilecekleri bir ortam oluşturmaya çalışıyoruz. Kimse darbeye niyetlenmesin. Aklından dahi geçirmesin. Orada Kenan Evren'in cezaevine girmiş ya da girmemiş olması bizi çok fazla ilgilendirmiyor. Önemli olan oradaki darbe olgusunu yargılıyoruz."

12 Eylül Darbesine ilişkin dava yarın Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

 

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?