banner15

İhsanoğlu: Dokuz yıldır 'Siyasal İslam'ı eleştiriyorum

Çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu, bir soru üzerine en 9 yıldır Siyasal İslam'ı eleştirdiğini söylerken; Ortadoğu'daki karışıklıkların nedeni olarak da dinin siyasete karıştırılmasını gösterdi

İhsanoğlu: Dokuz yıldır 'Siyasal İslam'ı eleştiriyorum

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde MHP ve CHP 'nin ortak gösterdiği 'çatı aday' Ekmeleddin İhsanoğlu, son 9 yıldır sürekli "Siyasal İslam"ı eleştirdiğini savundu. İhsanoğlu, Ortadoğu'daki kargaşaların temelinde "dinin siyasete karıştırılmasından kaynaklandığını" ileri sürdü.

Radikal gazetesine konuşan Ekmeleddin İhsanoğlu, "Kendinizi nasıl tanımlarsınız? sizin için siyasal İslamcı tanımını kullananlar var." şeklindeki bir soru üzerinde "Ben en az son 9 yıldır siyasal İslam’ı eleştiriyorum." diyerek şunları söyledi:

İslam İşbirliği Örgütü genel sekreteri olarak açıklamalarım da ortada; yazdığım kitapta da fikirlerimi açıkça ortaya koydum. Dinle siyaset birbirine karışmamalı. Din ebedi değerlerdir; siyaset ise günlük değişime açıktır. Günlük konuları ebedi değerlerle yargılayamazsınız. İkisi arasındaki ilişki saygı ve birlikte varolmaya dayalı olmalıdır. Avrupa ile Amerika’nın bu anlamda uzun bir tarihi var. Tarihte ilk kez müslüman dünyasında ilk laiklik tecrübesi Türkiye’de yaşandı. Tabii ki bu tecrübenin iniş ve çıkışları oldu. Birini diğerine yönelik suiistimal etmek isteyen bazı siyasetçilerin oluşturduğu istisnalar olsa da günümüzde Türk halkı ve yönetiminin iki alanı yönetecek şekilde olgunlaştığını düşünüyorum.

İhsanoğlu, "Bu anlamda Türkiye’de bir Islamileşme eğiliminin arttığı eleştirilerine katılıyor musunuz?" şeklindeki bir soruya ise, "Ben Müslüman dünyasında nerede olursa olsun dinin siyasette kullanılmasına karşıyım. Bugün Suriye, Lübnan, Irak’ta karşılaştığımız felaketler dinin siyasette kullanımından kaynaklanıyor." cevabını verdi.

"Türkiye’de siyasal Islam’ın yükselişte olduğuna inanıyor musunuz?" şeklinde bir başka soruya ise İhsanoğlu, şöyle cevap verdi: Bazıları bunu kullanmak istiyor. Ama benim son birkaç gündür halkla temasımda yaşadığım tecrübe, vatandaşların buna karşı olduğu yönünde. Bu anlamda yeterince sıkıntı çekildi.

İhsanoğlu, muhabirin "Yani laikliğin Türkiye’de güçlü şekilde kökleştiğini düşünüyorsunuz." eklemesine ise "Tabii. Bazıları siyasi amaçlar için dini duyguları sömürmeye başlamadığı sürece." şeklinde cevap verdi.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2014, 13:48
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48