banner15

İhsanoğlu: Hak ve hukukun bekçisiyim

İstiklal Caddesi ve Gezi Parkı'nda vatandaşlarla buluşan Cumhurbaşkanı adayı İhsanoğlu, "Ben hak ve hukukun uygulanmasına, kanun hakimiyetine bekçiyim" dedi.

İhsanoğlu: Hak ve hukukun bekçisiyim

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, İstiklal Caddesi ve Gezi Parkı'nda vatandaşlarla buluştu. 

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ile Gezi Parkı'nın Divan Oteli'ne bakan kısmından yürümeye başlayan İhsanoğlu, Gezi Parkı içerisinden geçerek, vatandaşlarla kısa süreli sohbetler yaptı. İhsanoğlu'na bazı vatandaşlar da çeşitli hediyeler verdi. 

Daha sonra, beraberindekilerle Taksim Meydanı'na geçen İhsanoğlu'na bazı vatandaşlar sevgi gösterisinde bulunurken, çok sayıda kişi de yürüyüşü sırasında eşlik etti. Yürüyüş sırasında sık sık "Türkiye'nin gururu İhsanoğlu", "Cumhurbaşkanı İhsanoğlu", "Türkiye seninle gurur duyuyor" şeklinde tezahürat yapıldı. 

İstiklal Caddesi üzerindeki Mısır Apartmanı'nın önüne gelen İhsanoğlu, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Mısır Apartmanı'nın İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif'in son günlerini geçirdiği apartman olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Burası tarihi bir yerdir. Bu apartmana Akif gelmeden önce, son günlerini benim rahmetli babamla geçirmiştir. Bu aziz hatıra önünde, hem büyük şairin hem rahmetli babamın hatırası önünde, tazimle eğiliyorum. Hepinizi sevgiyle saygıyla kucaklıyorum. Bu bizim milletimiz için çok büyük bir hatıradır. Bunu sizinle paylaşmak istedim." 

İhsanoğlu, bir gazetecinin yönelttiği "Sayın Başbakan Samsun'da isim vermeden 'monşer' benzetmesi yaptı, ne söyleyeceksiniz?" sorusunu ise yanıtsız bıraktı.

"CUMHURBAŞKANI ADINDAKİ HÜKÜMLERTİN BEKÇİSİYİM" 

Ekmeleddin İhsanoğlu, yürüyüş sırasında "Başbakan Samsun'da sizin için 'statükonun bekçisi' dedi, ne söyleyeceksiniz?" şeklindeki soru üzerine de "Ben hak ve hukukun uygulanmasına, kanun hakimiyetine bekçiyim. Ben insanların eşit muamele görmesine bekçiyim. Ben anayasada yazılı olan hükümlerin bekçisiyim. Ben Cumhurbaşkanı andındaki hükümlerin bekçisiyim" diye konuştu. 

Bu arada, İhsanoğlu'nun yanına gelen Şişecam'da çalışan Süleyman Çakmak isimli bir işçi, "Şişecam grevini hükümetin ertelemesi hakkında ne düşünüyorsunuz?" diye sordu. İhsanoğlu da "Türk-İş'le konuştuk, biz işçilerin haklarını destekliyoruz, yani emekçilerin hakları verilmelidir. Toplumda adil bir dağılım olmalıdır" yanıtını verdi. 

İhsanoğlu, yürüyüşü sırasında bazı iş yerlerine girerek, esnafı ziyaret etti. 

"BİZZAT MÜCADELE EDECEĞİM"

Bu arada, İhsanoğlu, İstiklal Caddesi'nde kadın cinayetlerini protesto eden bir grup eylemciyle sohbet etti. 

Kadın cinayetlerinin insanlık ayıbı olduğunu ifade eden İhsanoğlu, "Bu cinayetleri önlemek, devletin ve toplumun görevidir. Bu cinayetleri haklı kılacak hiçbir gerekçe olamaz. Bizim gerek kanunumuzda, gerek adalet nezdimizde, gerek dinimizde en kıymetli varlık candır, hayattır. Ayrıca kadınlara ayrımcılık yapmak, dinimize de kültürümüze de anayasal düzenimize de tamamen ters düşen hususlardır. Bu bir vahşettir. Devletimizin bunun karşısında olması lazım" diye konuştu. 

İhsanoğlu, seçilmesi durumunda kadın meselesine ayrı bir önem vereceğini vurgulayarak, şunları söyledi:

"Çünkü ben bunun mücadelesini, İslam İşbirliği Teşkilatı içerisinde 9 sene yaptım. Kadınların toplumda güçlenmesi, karar mekanizmalarında söz sahibi olmaları, kadına karşı şiddetin uygulanmaması, buna benzer zalimane muamelelere maruz kalmamaları için elimden gelen gayreti sarf ettim. Bununla ilgili kararlar aldım. 57 hükümete bunları kabul ettirdim ve bunlarla ilgili özel bir teşkilat kurdum. Bunu 57 ülke için yapan bir insan olarak, kendi ülkemde elbette gerekeni yapacağım ve bu konularla bizzat mücadele edeceğim. Eşim de bu konuda hassas bir kadındır. O da bana bu konuda destek olacaktır."

SULTANGAZİ'DE SOKAK İFTARINA KATILDI

İhsanoğlu, İstiklal Caddesi'nde vatandaşlarla buluşmasının ardından Sultangazi ilçesine geldi. Merkez Camisi önündeki meydanda vatandaşlarla sohbet eden İhsanoğlu, daha sonra yürüyerek, sokak iftarının verileceği Uğur Mumcu Mahallesi'ne geçti. Yolda vatandaşların ilgisiyle karşılaşan İhsanoğlu, zaman zaman da bazı işyerlerine girerek, esnafla sohbet etti. 

Sokak iftarında vatandaşlarla orucunu açan İhsanoğlu, iftar sonrası yaptığı konuşmada, "Bu mübarek günde beraber orucumuzu açmanın mutluluğu içerisindeyim. Cenabı Allah'tan hepinize sıhhat, afiyetler diliyorum. Milletimize dirlik, birlik ve beraberlik dilerim" diye konuştu. 

Cumhurbaşkanı adayı İhsanoğlu'na, günün anısına çiçek verildi.

Kaynak: AA

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2014, 22:51
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48