İhsanoğlu'na göre başörtüsü gelenekmiş

Çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu, başörtüsünün hak olduğunu anlatırken onun "gelenekten geldiğini" iddia etti

İhsanoğlu'na göre başörtüsü gelenekmiş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP ile MHP'nin ortak adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, Köşk adaylığı için başlattığı ziyaretlere devam ediyor. İhsanoğlu, bugün dördüncü olarak MHP'yi ziyaret etti. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile yaptığı görüşmeden sonra ayaküstü basın açıklaması yapan Ekmeleddin İhsanoğlu, kendisinin başörtüsü konusundaki hassasiyetlerini anlatırken, onun "gelenekten gelen" bir şey olduğunu savundu. İhsanoğlu, başörtüsünü savunduğu için 28 Şubat sürecinde görev yaptığı üniversiteden erken ayrılmak zorunda kaldığını belirterek, başörtüsü bir hak olduğunu, kadınların kızların istediği şekilde örtünebilmesi gerektiğini, çünkü gelenekten gelen bir şey olduğunu söyledi.

İhsanoğlu, bir gazetecinin "CHP'de Atatürk, laiklik ve mezhep çatışmalarına vurgu yaptınız. Başörtüsü ile ilgili düşüncelerinizi alabilir miyiz?" sorusu üzerine şunları kaydetti:

Ben üniversitede öğretim üyesiyken, bölüm başkanıyken İstanbul Üniversitesi'nde başörtülü kızlarımızın haklarını müdafaa eden çok az sayıdaki öğretim üyelerinden birisiyim. Benim 28 Şubat döneminde yaptığım bu savunma benim kürsümün kapatılmasına ve benim o günkü baskı karşısında üniversiteden 10 sene erken ayrılmama sebep olmuştur. Bunun aksini söyleyenler ya gerçekleri bilmiyorlar ya gerçekleri kendi hayallerindeki gibi görmek istiyorlar. Başörtüsü haktır. Başörtüsü, kadınlarımızın, kızlarımızın istediği şekilde olması lazım gelir. Bu bir kendi yorumlarıdır, gelenekten gelen bir şeydir. Ona saygılı olmak, ben bu hakkı müdafaa eden çok az sayıdaki insanlar... O zaman 'selamet der kenarest' diyenlerin bugün kalkıp da böyle bir şey söyleme hakları yoktur.

İhsanoğlu, "Saadet Partisi'nin verdiği tam bir destek oldu mu?" sorusunu yanıtlarken "Burada MHP'nin çatısı altındayız" dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2014, 10:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
Muratbey
Muratbey - 5 yıl Önce

Ekmeleddin bey, lutfen hevese kapilmayin bu is olmaz, ikinci bir Demirel yada Sezer istemiyoruz.

banner39