banner39

İhvan'dan Saadet'e ziyaret

Mısır Özgürlük ve Adalet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Eşref Bedreddin, Saadet partisi genel Merkezi'nde parti lideri Mustafa kamalak'ı ziyaret etti

Politika 29.07.2012, 13:59 29.07.2012, 13:59
İhvan'dan Saadet'e ziyaret

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, dünya barışının sağlam temellere dayanabilmesi için D-8'in daha da geliştirilmesi ve bütün İslam ülkelerinin bir araya gelerek İslam Birliği zincirini kurması gerektiğini söyledi.

Kamalak, Mısır Özgürlük ve Adalet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Eşref Bedreddin ile partisinin genel merkezinde bir araya geldi.

İki ülke arasındaki birlik ve kardeşlik duygularının daha da geliştirilmesini istediklerini belirten Kamalak, Müslüman ülkeler arasında sıkı bir dayanışma olmadığını, bu nedenle küresel emperyalizmin saldırılarına karşı koyulamadığını ifade etti.

Kamalak, İslam ülkelerinin bir araya gelip, bir barış zinciri ve ''İslam Barış Gücü'' oluşturmasını amaçladıklarını anlattı. Bu amaçla 1997'de D-8'in kurulduğunu anımsatan Kamalak, ''Dünya barışının sağlam temellere dayanabilmesi için D-8 daha da geliştirilmeli, bütün İslam ülkelerini bir araya getirerek, İslam Birliği zinciri kurulmalıdır'' dedi.

Şu anda dünyanın en karışık bölgelerinin İslam coğrafyasında olduğuna, kardeşin kardeşi vurduğuna dikkati çeken Kamalak, tüm bu olumsuzluklara son vermek amacıyla İslam Barış Gücü'nün bir an önce kurulması gerektiğini, Mısır ve Türkiye'nin bu hedefi gerçekleştirebileceğini ifade etti.

''MISIR'IN YENİ VİZYONU BU''

Mısır Özgürlük ve Adalet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Eşref Bedreddin de Mısır halkının Türk halkına karşı çok özel duygular beslediğini belirterek, iktidar partisi olarak, iki ülke arasındaki ekonomik, siyasi, kültürel ve bilimsel alanlardaki işbirliğini daha da geliştirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Mısır'daki yeni süreçte, Türkiye'nin birikimlerinden, siyasi gelişmelerinden ve diğer alanlardaki başarılarından ve tecrübelerinden yararlanmayı arzuladıklarını dile getiren Bedreddin, Türk bilim insanlarını ve Saadet Partisi Genel Başkanı Kamalak başkanlığındaki parti yöneticilerini, bilgi ve birikimlerinden faydalanmak amacıyla ülkelerine davet etti.

Saadet Partisi ve Milli Görüş'ün hedeflerinin kendilerinin de hedefi olduğunu belirten Bedreddin, şunları söyledi:

''Muhalefetteyken 'D-8'i nasıl etkin hale getiririz' diye mücadele ettim. Önceki yönetim, siyonist emperyalistlerin işgali ve yönlendirmesi altındaydı. Bu nedenle o günkü çabalarımız fayda etmedi. Ama bugün hem iktidar partisi olarak bizim hem de Sayın Cumhurbaşkanımızın hedefi, D-8'i etkin hale getirmek ve İslam Birliği'nin kurulmasını sağlamak olacaktır. Bu yolda Mısır ve Türkiye dünyaya örnek teşkil edecektir. Mısır'ın yeni politik vizyonu bu olacaktır.''

''ANORMAL BİR POLİTİKANIN NORMAL SONUÇLARI''

Gazetecilerin Suriye'de yaşananlarla ilgili sorularını cevaplayan Mustafa Kamalak, AK Parti'nin Suriye ve Ortadoğu politikalarının yanlış olduğunu savunarak, bu tür sonuçlar doğuracağını daha önce söylediklerini hatırlattı. Kamalak, ''Zaman bizi haklı çıkardı. Bugünkü gelişmeler, yanlış politikanın, anormal bir politikanın normal sonuçlarıdır'' dedi.

Kamalak, Halep'e yapılan saldırıları da üzüntüyle karşıladıklarını ifade etti.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?