banner39

İlk Kürt partisine Özal desteği

Türkiye'nin ilk Kürt partisinin kurulmasından sonra en büyük desteğin Özal tarafından sağlandığı belirtildi. Özal, partiye yardım akmasını sağladı

Politika 18.12.2012, 11:14 18.12.2012, 11:43
İlk Kürt partisine Özal desteği

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Türkriye'de kurulan ilk Kürt partisine parasal yardım yaptığı iddia ediliyor.

Eski Devlet Bakanı Işın Çelebi'nin kaleme aldığı "Türkiye'nin Dönüşüm Yılları" isimli kitabında, Türkiye'nin ilk Kürt partisi olan Halkın Emek Partisi (HEP)'nin parasızlık nedeniyle Özal'dan yardım istenerek kurulduğunu yazdı.

Kitapta 1990 yılının başında Özal'ın bilgisi dâhilinde, henüz SHP milletvekilleriyken Fehmi Işıklar ve Abdullah Baştürk ile görüşen Çelebi, bu ekibin Özal ile görüşmesini de sağlıyor. Fehmi Işıklar ilerleyen yıllarda 1980 sonrası Kürt siyasi hayatının ilk partisi Halkın Emek Partisi'nin kurucusu ve ilk genel başkanı olacaktır.

Konuyla ilgili partinin kurucusu Fehmi Işıklar'la yaptığı konuşmalara yer veren Çelebi, Işıklar'ın partiyi kurarken Özal'dan yardım talep ettiğini belirtti ancak yardımla ilgili detay vermedi.

ÖZAL-IŞIKLAR GÖRÜŞMESİ

Kitapta anlatılanlara göre Fehmi Işıklar, Özal'la bir görüşmesinde "Kürt sorununun ciddi bir sorun olduğunu anlamamız gerekir. Türkiye'nin böyle bir sorunu var. Hak gaspı varsa bu giderilmelidir. Baskı zulum varsa bu önlenmelidir. Bu insanlar dağa boşuna çıkmıyor. 20 yaşımda genç çocuklar dağa çıkıyor. Tıp fakültesinde okurken dağa çıkıyor. Aklını peynir ekmekle yememiş ki o da..Dağda yüzde 90 ölüm var. Demek ki onu çıkaran sebepler var." diyor.

Bun karşılık Turgut Özal da "Birçok neden var. Bu nedenleri ortadan kaldırmak da o kadar kolay değil. Bunun için bir süreç var. Bu sebepleri ortadan kaldırmak için ikna edilmesi gerekenler var. Hepsini biz tek tek kontrol edemeyiz. Hangi karakolda ne oluyor, hangi komutan ne yapıyor, emniyet müdürü ne yapıyor... Hepsini kontrol edemeyiz." şeklinde cevap veriyor.

YARDIMIN ŞEKLİ VE DETAYLARI

Alınan yardım ve şekliyle ilgili detaylar, ise t24.com'un yazarlarından Murat Sabuncu'nun Işıklar'la yaptığı konuşmada ortaya çıktı.

Işıklar, Sabuncu'ya yaptığı açıklamalarda şunları anlattı: "11 milletvekiliydik. Grup kurmak için 20 milletvekili gerekiyordu. Grubunuz olmadan da Hazine'den partilere verilen yardımdan alamıyordunuz. Turgut Özal'a bir aracı yolladık. Durumumuzu anlattık. Hemen devreye girdi. Gerekli düzenlemelerin yapılmasını sağladı. Hazine'den o dönemin parasıyla 700 bin lira aldık."

1990 yılında partiler yasasında yapılan bir değişiklik ile Meclis'te 10 milletvekili bulunan partiye yardımın yapılması öngörüldü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?