banner39

İlker Başbuğ ne ile suçlanıyor?

"Ak Parti ve Gülen'i bitirme planı" andıcıyla gözaltına alınan ve hakkında müebbet hapis cezası alınan Başbuğ, karar öncesi yaptığı açıklamada, kararın belli olduğunu ima etti

Politika 05.08.2013, 09:47 05.08.2013, 10:12
İlker Başbuğ ne ile suçlanıyor?

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Daha sonra Ergenekon davasıyla birleştirilen "İrticayla Mücadele Eylem Planı" davasından tutuklanan ve hakkında müebbet hapis cezası istenen Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, bugün karar verilmesi beklenen duruşmadan önce avukatı aracılığıyla açıklama yaptı.

Kararın açıklanmasına saatler kala Başbuğ'un sosyal medyadaki hesabı üzerinden yapılan değerlendirmede öncelikle ailelere konulan duruşma yasağına değinildi ve şu görüşler savunuldu..:

"Sıkıyönetim dönemlerinde bile görülmemiş, ailelerin dahi gelmesi yasaklanmış bir ortamda 'mahkeme' kararını açıklayacak.. Peki niye? Çünkü aklı selim kimsenin itibar etmeyeceği bir mütalaa üzerinden karar verecekler ..Çünkü kamu vicdanını rahatsız edeceklerini, masum insanların cezalandırılmasını kamunun kabul etmeyeceğini biliyorlar....Çünkü Türk Devleti ve Ordusunun şanlı tarihine bugüne kadar görülmemiş bir kara leke süreceklerini biliyorlar "

İLKER BAŞBUĞ 6 OCAK 2012'DE TUTUKLANMIŞTI

İrtica ile Mücadele Eylem Planı Davası'nın 30 Aralık 2011 tarihinde görülen duruşmasında mahkeme heyeti, sanıkların savunmalarıyla ilgili beyanlarında ve belgelerde adı geçen eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ hakkında Beşiktaş'taki İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Soruşturma kapsamında savcılık tarafından ifadesi alınan ve mahkemeye sevk edilen İlker Başbuğ 6 Ocak 2012 tarihinde tutuklandı.

"AK PARTİ VE GÜLEN CEMAATİNİ BİTİRME PLANI"

"İrtica ile Mücadele Eylem Planı" Taraf Gazetesi'nin 12 Haziran 2009 tarihli haberiyle Türkiye'nin gündemine bomba gibi düşmüştü.

Gazetenin manşetten verdiği haberde, Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanlığı Bilgi Destek Dairesi tarafından hazırlandığı öne sürülen Albay Dursun Çiçek imzalı bir andıç vardı.

Habere göre andıçta, AK Parti ve Fethullah Gülen cemaatini bitirmeye yönelik planlar vardı. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanlığı bünyesinde "irtica ile mücadele birimi" oluşturulduğu iddiası da haberde yer alıyordu.

Taraf gazetesinde yayımlanan haber üzerine, Genelkurmay Başkanlığı'nca soruşturma emri verildi. Elde belgenin sadece fotokopisi bulunduğu için, öncelikle belgenin gerçekliği üzerine tartışmalar yürütülüyordu. Aynı gün Askeri Savcılık tarafından olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Askeri Savcılık, soruşturmada, ''şu ana kadar elde edilen deliller değerlendirildiğinde, ele geçirildiği iddia edilen belgenin, Genelkurmay Başkanlığının herhangi bir biriminde hazırlanmadığına ilişkin bir kanaate varıldığını'' bildirdi ve kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

BAŞBUĞ "KAĞIT PARÇASI" DEMİŞTİ

Askeri Savcılık, belgenin aslı mevcut olmadığı için, belgenin hangi amaçla kim veya kimler tarafından üretildiği, üretenlerin amaçları hakkında adliye mahkemelerinin görevli ve yetkili olduğunu bildirerek, Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığının görevsizliğine, soruşturma dosyasının İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine karar verdi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ise belge için "kâğıt parçası" dedi ve belgeyi hazırlayanların bulunmasını istedi.

HÜKÜMETTEN SUÇ DUYURUSU

16 Haziran'da ise Ak Parti yöneticileri, Genelkurmay Harekat Başkanlığında hazırlandığı iddia edilen ''İrticayla Mücadele Eylem Planı'' ile ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ''Bu metin, içerisinde bulunan başlıklar ile değerlendirildiğinde özellikle demokrasiye yönelmiş ve demokrasiyi adeta yok etmeye yönelik bir girişimin ip uçlarıdır. Bunun doğruluğu, yanlışlığı, sahte midir, gerçek midir? Bu süreç onun takibi sürecidir. Ondan sonra da bunun faillerini bulma süreci de yine bunun içerisindedir'' dedi.

 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?