İmralı'dan talimatı alan BDP'liler yollara düştü

Öcalan'ın İmralı'da kendisini ziyaret eden heyete söz ettiği 'yeni formatı' anlatmak için Avrupa ve Kandil yoluna düştü.

İmralı'dan talimatı alan BDP'liler yollara düştü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İmralı görüşmesinin ardından BDP'de sınırötesi trafik hızlandı. Öcalan, kendisini ziyaret eden BDP'ye, Kandil'e ulaştırılmak üzere 'diyalogdan müzakereye geçiş süreci' olarak tanımladığı 'yeni formatı' anlattığı mektuptan söz etmiş, mektubu resmi heyete verdiği öğrenilmişti.

Görüşmenin ardındanilk olarak BDP Eşbaşkanı Demirtaş, Brüksel'e giderek, örgütün Avrupa kanadı olan Kongre Gel yöneticileriyle bir araya geldi. Burada, Öcalan'ın mesajları masaya yatırıldı.

Radikal'in haberine göre Demirtaş, Türkiye'ye dönmesinin ardından bugün BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ve BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Kuzey Irak'a gidecek. BDP'lilerin programda bir değişiklik olmaması halinde yarın Kandil'e ulaşarak KCK yönetimi ile bir araya gelmesi bekleniyor.

BDP'lilerin Kandil'de KCK yöneticileriyle görüşecekleri başlıklar da netleşmeye başladı. KCK'nın geri çekilmeyi durdurmasının ardından, İmralı'da yapılan görüşmede Öcalan'ın, siyaset kanallarının açılmasına yönelik değerlendirmeler yaparak, Kandil'e siyaset yolunun açılması için düzenleme yapılmasını istediği kamuoyuna yansımıştı. Öcalan'ın Kandil'in yeni süreçte stratejik bir konuma gelmesini istediği öğrenildi. Kandil'de yapılacak görüşmede, çözümde daha stratejik bir yere gelmek için örgüt yöneticilerinin siyaset yapabilmelerinin koşullarının masaya yatırılacağı öğrenildi. Bu plan için Öcalan'ın Terörle Mücadele Yasası ve Türk Ceza Kanunu'nda değişiklikler önerdiği öğrenildi.

Kandil'de masaya yatırılacak bir başka konu ise Öcalan'ın mektubunda yer verdiği çözüme ilişkin yeni üç temel başlık. Üç ana başlığın "Terörle Mücadele Kanunu ve Türk Ceza Kanunu'nda değişiklikler", "Daha önce açıklanan 8 komisyonun kurulması" ve son olarak 'pratikleşme' olduğu belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2013, 10:05
banner53
YORUM EKLE

banner39