banner39

İnce: Başbakan Ergenekon savcısı

CHP'li Muharrem ince, başbakanın Ergenekon savcısı olduğunu savunarak delilerin sahte ve düzmece olduğunu iddia etti

Politika 13.12.2012, 14:18 13.12.2012, 14:18
İnce: Başbakan Ergenekon savcısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, ''Ergenekon'' davasına ilişkin, ''AKP'nin yargıyı nereye getirdiğinin en önemli göstergesi; bu mahkemedir'' dedi.

İnce, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen duruşmadan çıkışta gazetecilere açıklama yaptı.

''Savcısının Başbakan olduğu bir dava''nın görüldüğünü savunan İnce, ''Sahte ve düzmece delilerle insanlar yıllardır içeride tutuluyor. Mahkemeyi görmelisiniz, içler acısı bir durumu var. (Hakim) Avukatlara, 'Otur yerine' diyor, avukatları dışarı çıkarmaya çalışıyor. Burada bir yargılama yapılmıyor. Bu bir yargılama değil. Bu, hesaplanmış, planlanmış, Cumhuriyet'le hesaplaşmadır'' diye konuştu.

İnce, davanın, ''Türkiye Cumhuriyeti'nin kökünü kurutmak için uydurulduğunu'' dile getirerek, şunları söyledi:

''Örgüt aradılar, bir numaralı sanığı bir türlü bulamadılar. Birbiriyle ilgili olmayan, hayatında birbirine selam vermemiş insanlar ne yazık ki aynı yerde tutuluyor. Silivri'de yıllardır adalet bekleyen insanlar, milletvekilleri, gazeteciler, bilim insanları, terörle mücadele eden komutanlar var. Bu salonda gördüklerimiz bir insanlık ayıbıdır.

Biz, 40 civarında milletvekili arkadaşımızla duruşmaları izliyoruz. Utanç verici bir durum bu. AKP'nin yargıyı nereye getirdiğinin en önemli göstergesi; bu mahkemedir. Yasama yetkisi TBMM'ye aittir ve o yetki devredilemez. Biz, yasamanın üyeleri olarak buradayız. Yargı yetkisi bağımsız mahkemelere aittir ve yargı yetkisi de Türk milleti adına yapılır. Ancak yürütme yetkisi Türk milleti adına yapılmaz. Yürütme yetkisi, Bakanlar Kurulu, Başbakan ve Cumhurbaşkanı tarafından Anayasa ve yasalara uygun olarak yapılır. Burada olan, Türk milleti adına yapılan bir yargılama değildir, yürütme adına yapılan bir yargılamadır. Bu yargılamayı şiddetle kınıyoruz.''

Muharrem İnce ve beraberindeki milletvekilleri, açıklamanın ardından yeniden duruşma salonuna girdi.

Bu arada, Türkiye Gençlik Birliği üyeleri tarafından oluşturulan kürsüden topluluğa hitap ediliyor. Şair Ataol Behramoğlu, oyuncu Levent Kırca da buradan kalabalığa seslendi.

banner53
Yorumlar (0)
6
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü