Irak Dışişleri Bakanı Caferi Türkiye'ye geliyor

Dışişleri Bakanlığı'nca yapılan açıklamada "Caferi’nin ülkemizi ziyareti, Irak’ın terörle mücadelesine, demokrasi kültürünü geliştirmesine verdiğimiz desteğin en açık göstergesi olacaktır" denildi.

Irak Dışişleri Bakanı Caferi Türkiye'ye geliyor

Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi, yarın resmi ziyarette bulunmak üzere Türkiye'ye geliyor.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye'nin IŞİD'e karşı mücadelede dost ve kardeş Irak halkı ve Irak yönetimiyle dayanışma içinde olduğu vurgulandı.

Türkiye'nin zorlu sınamalarla mücadelesinde Irak'ın yanında yer almaya bundan sonra da kararlılıkla devam edeceği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Caferi’nin ülkemizi ziyareti, Irak’ın terörle mücadelesine, demokrasi kültürünü geliştirmesine, ülkenin bölgede hak ettiği konumu yeniden kazanmasına ve Irak halkının hakkı olan aydınlık günlere ulaşmasına verdiğimiz desteğin en açık göstergesi olacaktır.  Ziyaret vesilesiyle ikili ilişkilerin yanı sıra ortak gündemimizdeki bölgesel ve uluslararası meselelere ilişkin fikir alışverişinde bulunulması öngörülmektedir."

Açıklamada, Irak Dışişleri Bakanı’nın ziyaretinin Türkiye ile Irak arasındaki ilişkilerin ivme kazanmasına katkı sağlayacağının ve işbirliğini güçlendireceğinin altı çizildi.

Caferi, 7 Kasım'da sona erecek ziyareti çerçevesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından da kabul edilecek.

Kaynak: AA

 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2014, 18:34
banner53
YORUM EKLE

banner39