banner39

İran ile hudut toplantısı Hakkari'de yapıldı

İran heyetinin isteği ile 2. derece hudut toplantısı, Hakkari Valisi Muammer Türker başkanlığında gerçekleştirildi.

Politika 29.09.2010, 00:56 29.09.2010, 00:56
İran ile hudut toplantısı Hakkari'de yapıldı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
İran'dan gelen komutanlarla 2. derece hudut toplantısı Hakkari'de yapıldı. İranlı heyete, Hakkari Valisi Muammer Türker tarafından öğle yemeği verildi. Yemekten sonra Hakkari Valiliği toplantı salonunda görüşmelere geçildi.

Her iki ülkenin yerel mülki ve askeri yetkililerin hazır bulunduğu görüşmede basın mensuplarına açıklamada bulunan Vali Türker, "Bildiğiniz gibi İran'la ticari ve ekonomi ilişkilerimiz çok boyutlu olarak gelişmeye devam ediyor. Gerek terörle mücadelede, kaçakçılıkla mücadelede ve gerekse ticari ilişkilerde oldukça iyi bir trendin içerisindeyiz. Ticari ilişkilerimizde sürekli bir artış söz konusu. 2007'de aramızdaki dış ticaret 76 milyon dolar seviyesindeyken 2008'de 153 milyon dolara çıkmış, 2009'da 216 milyon dolarlık bir ticaret hacmine ulaşılmıştır. Bu gerçekten sevindirici bir şey." dedi.

Bu görüşmeyi İran heyetinin istediğini hatırlatan Vali Türker, "Toplantımızın ana gerekçesi de aramızda hızla gelişen ticari ve ekonomik gelişmeleri birileri baltalamak istiyor. Yüksekova'da iran otobüsleri taşlanıyor, İranlı vatandaşların can ve mallarına zarar verilmek isteniyor. Öbür tarafta da yine buna benzer olaylar oluyor. Biz bugün bunun için toplandık." şeklinde konuştu.

İran heyeti adına konuşan Urmiye 1. Derece Hudut Komutanı Seyid Vahid Musevi de "Görüyorsunuz günde birkaç aracımız İran'ın içinden çıkıp Türkiye topraklarından geçiyor ve araçlarımız Türk güvenlik güçleri sayesine ülkeye güvenli bir şekilde geri dönebiliyorlar bundan dolayı Türk güvenlik güçlerine teşekkür ediyorum." sözlerini kaydetti.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü