İran'ın tercihi Türkiye

Batılı diplomatlardan, İran'ın 'nükleer silah' müzakerelerine yeniden başlamayı kabul ederken İran Meclis Başkanı da, müzakerelerin adresinin Türkiye olabileceğini söyledi.

İran'ın tercihi Türkiye

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran ile batı arasında yaşanan nükleer krizde sıcak bir gelişme yaşandı. Batılı diplomatlardan, İran'ın 'nükleer silah' iddialarıyla ilgili müzakerelere yeniden başlamayı kabul ettiği açıklaması geldi. Ankara'da bulunan İran Meclis Başkanı da, müzakerelerin adresinin Türkiye olabileceğini söyledi.

İran Meclis Başkanı Ali Laricani, nükleer müzakerelerin bu kez ciddi olmasını istediklerini söyleyerek, "Sahte müzakereler olmasın. Türk kardeşlerimizin görüşleri de müzakerelerin Türkiye'de yapılması yönünde. Türkiye bizim kardeş ülkemiz ve bu nedenle tabii ki olumlu bakıyoruz" dedi.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK) merkezinin bulunduğu Viyana'daki diplomatlardan, İran'ın müzakereleri yeniden başlatmayı kabul ettiği, konunun, UAEK'nın üst düzey yetkililerinin Tahran'a 28 Ocak'ta yapacağı ziyaretteki görüşmelerin odak noktası olacağı açıklaması geldi.

Diplomatların konuştuğu AP, yıllardır bu iddiaları yalanlayan İran'ın 3 yıldan uzun süredir ilk kez iddialarla ilgili görüşmelere hazır olduğunu bildirdiğine dikkat çekerken, Ankara'da bulunan İran Meclis Başkanı Ali Laricani, müzakerelerin Türkiye'de yapılabileceğini söyledi.

Ankara'daki görüşmelerinin ardından basın toplantısı düzenleyen Laricani, P5 artı 1 ülkeleri ile nükleer müzakerelerin nerede ve ne zaman yapılacağı konusunun netleşip netleşmediğinin sorulması üzerine, her zaman görüşmelerin devam etmesinden yana olduklarını kaydetti.

Laricani, ''İran'ın nükleer programı açık ve net bir şekilde sürüyor. Biz Batılıların oyunlarını oynamak istemiyoruz. Tüm konuların müzakerelerle çok kolay bir şekilde çözüleceğine inanıyorum. Ama görüşmeler bu kez ciddi olsun istiyoruz, sahte müzakereler olmasın.

Türk kardeşlerimizin görüşleri de müzakerelerin Türkiye'de yapılması yönünde. Türkiye bizim kardeş ülkemiz ve bu nedenle tabii ki olumlu bakıyoruz.''

"BİZ BOZMADIK, ONLAR BOZDU"

Laricani, Tahran anlaşmasının hatırlatılarak, ''müzakerelerin bu kez başarıya ulaşacağına inanıp inanmadığının'' sorulmasına şu karşılığı verdi:

''ABD Türk dostlarımız aracılığı ile yapılan Tahran anlaşmasının sonuca varmasına izin vermedi. Obama beyefendi bir mektup gönderdi ve (yakıt teatisine yardımcı olunuz) dedi. Ben o zaman dedim ki, (bu işte bir iş var). Ama Türk dostlarımız dediler ki, (onlar bu konuda güvence veriyor). İran'a geldiler, anlaşmaya vardık ve siz de gördünüz ki 2 hafta içinde ABD bu anlaşmayı kabul etmedi ve başka yollara başvurdu. ABD ve Batının tavırları macera peşinde olduklarını gösteriyor. Biz bunu bozmadık onlar bozdu.''

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2012, 09:33
YORUM EKLE

banner39