banner39

İranlı Bakan Yardımcısı: Türkiye ile Mısır arasında işbirliği zaruri

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abdullahiyan, "Ortadoğu'daki meselelerin çözümü için Türkiye ile Mısır arasında işbirliği zaruri" dedi.

Politika 09.06.2014, 20:28 09.06.2014, 20:28
İranlı Bakan Yardımcısı: Türkiye ile Mısır arasında işbirliği zaruri

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Ortadoğu'daki sorunların çözümü için Türkiye ile Mısır arasında işbirliğinin "zorunlu" olduğunu söyledi.

Mısır'ın yeni Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi'nin dün yapılan yemin törenine katılan Abdullahiyan, İran'ın Kahire Büyükelçiliği'nde düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin Ankara ziyaretine ve İran'ın, Sisi'nin cumhurbaşkanlığı yemin törenine davetine olumlu cevap vermesine işaret eden AA muhabirinin, "Tahran yönetiminin Ankara ve Kahire arasında yakınlaşmanın sağlanması için rol oynayıp oynamayacağına" ilişkin sorusuna Abdullahiyan, "İran, Ortadoğu'daki meselelerin çözümü için Türkiye ile Mısır arasında işbirliğini zaruri görüyor" dedi.

"İLERİYE DÖNÜK ATILMIŞ BİR ADIM"

Taraflara (Mısır-Türkiye) İslam dünyasının çıkarları için işbirliği tavsiyesinde bulunan Abdullahiyan, "Türkiye-Mısır arasındaki işbirliğini sadece 'önemli' değil bilakis bölgedeki sorunların çözümü için 'zaruri' görüyoruz" diye konuştu. 

Mısır'ın geriye dönüşünün mümkün olmadığını belirten ve ülkede yapılan seçimi "ileriye dönük atılmış bir adım" olarak nitelendiren Abdullahiyan şunları kaydetti:

"İran kardeş Mısır'a her türlü ekonomik kalkınma ve diğer alanlarda destek vermeye hazırdır. Sisi'nin görevi aldığı gün burada olmamız Mısır halkına olumlu mesajdır. İki ülke arasındaki ilişkilerin geleceği hakkında huzur ve gönül rahatlığı içindeyiz. Mısır'da ulusal uzlaşıyı göreceğimiz konusunda da umutluyuz."

"MURSİ'NİN YAPTIĞI HATALAR TEKRARLANMAMALI"

Sisi ile kısa görüşmesinde kendisine İranlı mevkidaşı Ruhani'nin selamlarını ve İran'ın Mısır hükümetiyle yakın işbirliğine hazır olduğunu ilettiğini aktaran Abdullahiyan, "Buna karşılık Sayın Cumhurbaşkanı'ndan çok iyi sözler duydum" şeklinde konuştu.

"Mursi'nin yaptığı hataların tekrarlanmamasını" umduğunu söyleyen Abdullahiyan, "Sisi'nin, Mısır'ı hakiki yerine yeniden getirmekte başarılı olmasını" temenni ettiklerini dile getirdi.

Abdullahiyan ayrıca İran'ın barışçıl nükleer enerji elde etme konusundaki "anlayışı" için Mısır'a teşekkür etti.

"HAMAS'A GÜVENİYORUZ"

Mısırlı yetkililerle Suriye krizini görüştüklerine de dikkati çeken Abdullahiyan, Tahran ve Kahire'nin Suriye konusunda yakın görüşlere sahip olduğunu ifade etti.

Abdullahiyan, Hamas ve Fetih hareketleri arasındaki ulusal uzlaşıyı memnuniyetle karşıladıklarını belirterek "Bu olumlu bir adım. Biz Filistin halkının meşru haklarının yeniden kazanılması için direnişin tek yol olduğuna inanıyoruz. Hamas'ın daima direnişin ekseni olarak kalacağına güveniyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Tahran-Riyad ilişkilerini ise "iyi" olarak nitelendiren Abdullahiyan, "İki ülke arasında büyük bir sorun yok. Ancak bazı bölgesel konularda yanlış anlaşılmalar var" dedi.

Abdullahiyan, bölgesel konular hakkında Suudi Arabistan ile etkili ve ciddi bir diyaloğun zaruri olduğuna inandıklarını sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

 

 

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?