banner39

İstanbul CHP'de şok eden istifa

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Nebil İlseven, genel merkez ile düştüğü anlaşmazlık sonucu görevinden istifa etti.

Politika 08.03.2011, 03:59 08.03.2011, 07:40
İstanbul CHP'de şok eden istifa

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Nebil İlseven, "Hedef iktidar" diyerek 53 gün önce devraldığı görevinden dün akşam istifa etti.

Berhan Şimşek'in  milletvekilliği adaylığı için il başkanlığından isitfa etmesinin ardından bu göreve 13 Ocak'ta getirilen Doğan Holding eski CEO'su İlseven'in 'yapı uyuşmazlığı' yaşadığı belirtildi. Ancak kendisini istifaya götüren asıl nedenin, Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'le düştüğü anlaşmazlık olduğu iddia edildi. İl başkanı olduktan sonra İlseven tarafından hazırlanan yönetim listesindeki bazı isimlerin Gürsel Tekin tarafından silindiği iddialarından sonra, milletvekilliği aday adaylığı için istifa eden ilçe başkanlarının yerine yine İlseven'in haberi olmadan atamalar yapıldığı öne sürülüyordu.

Son olarak da Tekin tarafından il yönetiminde bulunan 9-10 kişinin istifaya zorlandığı, böylece Nebil İlseven yönetiminin düşürülmesinin planlandığı kulislere yayılmıştı. İkilinin birbirlerinin telefonlarına bile çıkmadığı da iddia edildi.

İlseven, listenin onaylanacağı gün, kendisine yakın bir haber sitesine "listem onaylanmazsa istifa ederim" haberini sızdırttı. İlseven'in bu restine taviz vermeyen genel merkez ise listeyi istediği şekliyle geçirdi.

İlseven bunun üzerine listesine sokamadığı arkadaşlarını "danışman" adı altında, il başkan yardımcısı gibi konumlandırdı.

CHP Genel Merkezi ise İlseven'e 'tüzük hatırlatması' yaparak,"tüzükte yazılı olmayan görevlendirmeleri yapma" talimatı verdi.

Bu krizin ardından İlseven'den genel seçimlere ilişkin çalışma taslağı sunması istendi ancak İstanbul İl Başkanı bu taslağı hazırlayamadı.

İlseven'in bu başarısızlığının ardından CHP Genel Merkezi, kendisine mesafe koydu ve toparlanması için süre verdi.

İlseven ise pazartesi günü yakın çalışma arkadaşlarına "bu iş olmuyor" diyerek istifa edeceğini açıkladı.

İlseven saat 17:00 sıralarında istifa etti. Yazılı istifasını salı günü CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'e iletecek olan İlseven'in yeniden iş hayatına döneceği öğrenildi.

MURAT KARAYALÇIN VE ERCAN KARAKAŞ ETKİSİ

Öte yandan, CHP İstanbul İl Başkanı Nebil İlseven'in genel merkez ile arasında başlayan sorunların, eski SHP'li Ercan Karakaş ve Murat Karayalçın ile yakınlaşmasının ardından başladığı öğrenildi.

Ercan Karakaş'ın önderlik ettiği bir grup İstanbul'da sık sık toplantılar yapmaya başladı. CHP içinde eski SHP'lileri bir araya getirmeye çalışan gurup bir süre sonra Karayalçın'dan da destek almaya başladı.

Karayalçın geride bıraktığımız hafta, İstanbul'a gelerek, Zeytinburnu'da Nebil İlseven'in de olduğu bir toplantıya katıldı.

Karakaş, Karayalçın ve İlseven CHP içinde siyaset yapmayan eski SHP'lilerle sık sık buluşmaya başladı. Bu görüşmeler sonrası Nebil İlseven, İstanbul'daki 11 ilçe başkanını görevden düşürmenin yollarını aradı.

Genel merkez tarafından yakından takip edilen bu sürece müdahale edilmedi. Gelişmeleri dikkatle izleyen genel merkez yönetimi, İlseven'in ne yapmaya çalıştığını anlamaya gayret etti.

İlseven'in, Murat Karayalçın, Ercan Karakaş ve Mehmet Sevigen'e yakınlığı ile bilinen, Avukat Zeynel Öztürk'ten etkilendiği ve 12 Haziran'da yapılacak seçim sonrasına hazırlık yaptığı görüldü.

İlseven'in bazı ilçe başkanlarına "sizinle 12 Haziran'dan sonra görüşeceğiz" demesi ise genel merkez tarafından not edildi.

İlseven'in ilçe başkanlarıyla yaşadığı bu diyaloğun genel merkeze yansıması ise istifa sürecini hızlandırdı.

Gercek Gundem.com'a ulaşan bilgiye göre, Karayalçın ve Karakaş'tan etkilenen İlseven'in ilçe başkanlarını görevden alamayacağını anlamış olması da istifa kararında etken oldu.

İlseven'in yakın çevresine "genel merkez beni ciddiye almıyor" dediği öğrenildi. 

'HEDEF İKTİDAR' DEMİŞTİ

CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil, 10 Ocak'ta toplanan CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısının ardından İlseven'in atamasını açıklamıştı. 13 Ocak'ta görevi devralan Nebil İlseven şunları söylemişti: 'Bize bir tek sınav kalıyor; o da partimizi en büyük, en üstün seçim başarısına taşımak olmalı. Artık, Genel Başkanımızın da bize talimatı, bir iktidar hedefliyoruz ve o iktidarın yolu da İstanbul'dan geçiyor, bizlerin omuzlarında...'

Kaynak: Ajanslar 

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?