banner39

İşte AK Parti'nin seçim takvimi

Aday adaylığı için başvuru süresini kısa tutmayı planlayan AKP yönetimi, başvurular için son tarih olarak 15 Mart'ı düşünüyor

Politika 04.03.2011, 18:17 04.03.2011, 18:17
İşte AK Parti'nin seçim takvimi

Okan Haksever/ Dünya Bülteni- Ankara

AK Parti, milletvekili adaylarını belirlemek için kolları sıvadı. Aday adaylığı için başvuru süresini kısa tutmayı planlayan AKP yönetimi, başvurular için son tarih olarak 15 Mart'ı düşünüyor. Aday adayları 19-20 Mart tarihlerinde temayül yoklamasına sokulacak ve teşkilatın nabzı tutulacak. 16 büyükşehirde belediye meclis üyeliği veya il genel meclis üyesi olan AK Parti'lilerin istifasına izin verilmeyecek.

AKP, seçim tarihinin TBMM tarafından 12 Haziran olarak kararlaştırılmasıyla birlikte adaylık için takvimi ve kriterleri netleştirdi. Seçim kararının Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla birlikte YSK seçim takvimini işletmeye başlayacak.

ESKİ VEKİLLER TEŞKİLATA SORULACAK

AKP'den aday olmak isteyenler 15 Mart'a kadar başvurularını yapacaklar. Aday adayları 19-20 Mart tarihlerinde temayül yoklamasına sokulacak. Mevcut milletvekilleri teşkilat üzerinden yapılacak temayül yoklamasına girmeyecek. Buna karşı eski vekiller, teşkilata sorulacak. İl başkanlığından istifa ederek milletvekili aday adayı olan isimler de temayüle alınmayacak.

ADAYLIĞI KABUL EDİLMEYECEKLER

AKP, yerel yönetimlerde görev yapan isimlerle ilgili ilginç kriterler belirledi. 2009 yerel seçiminde belediye başkanı, il genel meclis üyesi veya belediye meclis üyesi seçilen isimlerin istifa etmelerine izin verilmeyecek. Bu isimler istifa etseler dahi adaylıkları kabul edilmeyecekler.

TECRÜBELİ BAŞKANLAR İÇİN KARARI ERDOĞAN VERECEK

Belediye başkanlığı, il genel meclisi ve belediye meclis üyeliğinde 2 ve 3. dönemlerini yaşayan AKP'liler, milletvekili adaylığı için parti yönetimi ile ‘istişare' yaparak aday olabilecekler. 16 büyükşehirde belediye meclis üyeliği veya il genel meclis üyesi olan AKP'lilerin istifasına izin verilmeyecek.

KARNELER ERDOĞAN'IN MASASINDA

Öte yandan AKP mevcut milletvekilleri hakkındaki "karne" çalışması tamamlandı. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın tüm illerde milletvekillerini teşkilat mensuplarına sorduğu anketin sonuçları, Erdoğan'ın Genel Merkez'deki masasında bekliyor. Erdoğan, tüm illerde il ilçe ve belde teşkilat yönetim kurulu üyeleriyle kadın ve gençlik kolları yönetim kurulu üyelerine milletvekillerinden ne kadar memnun olduklarını ortaya koyan soruların yer aldığı ankete, ayrıca, o ilde aday yapmayı düşündüğü tanınmış simalara ilişkin görüşlerini de sordurmuştu. Erdoğan, milletvekili listesini yaparken, mevcut milletvekilleriyle ilgili "tamam mı devam mı?" kararında, Meclis çalışmalarına devamlılığın yanı sıra bu sonuçları dikkate alacak.

KOMİSYONLARDA TEK TEK GÖRÜŞMELER YAPILACAK

4500-5000 civarında başvuru beklenirken, Genel Başkan Yardımcılarından oluşacak 6 ayrı komisyonda aday adaylarıyla yüz yüze görüşmeler yapacak AK Parti, 19-20 Mart'ta aday adaylarını temayül yoklamasıyla teşkilatlara soracak. Temayül yoklamasına, eski milletvekillerinden tekrar aday olanlar girecek; ancak adaylık için istifa eden 39 il başkanı girmeyecek. Büyükşehirler'deki belediye meclis üyelerine adaylık için istifa etme izni verilmeyecek. Buna rağmen istifa edenler, aday yapılmayacak.

LİSTELER 10 NİSAN'DA TAMAMLANACAK

Komisyonların yapacağı elemelerin ardından Başbakan Erdoğan başkanlığında toplanacak son komisyonda, mevcut milletvekilleri ile aday adayları karşılaştırılarak, aday listeleri hazırlanacak. AK Parti kulislerinde, 200'e yakın milletvekilinin liste dışı kalacağı kaydedilirken, 20 civarında da eski milletvekilinin tekrar aday gösterileceği belirtiliyor. AK Parti, Yüksek Seçim Kurulu'nun milletvekili aday listelerini 10 Nisan'da kabul edeceğini düşünerek, takvim hazırlıyor. Alınan bilgilere göre aday listelerindeki eksikleri düzeltmek için son tarih 16 Nisan, itirazlar için son tarih 20 Nisan olacak. 28 Nisan'da da YSK'nın incelemesinin ardından listeler kesinleşecek.

 

Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?