İşte kurulacak yeni bakanlıklar

Başbakan Erdoğan başkanlığında hükümetin dört üyesinin üzerinde çalıştığı yeni kabine yapısı bugün açıklanacak.

Politika 08.06.2011, 06:38 08.06.2011, 06:53
İşte kurulacak yeni bakanlıklar

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hükümet yeni kabine yapısını belirledi, Bakanlık sayısı azalıyor. Meclis'ten alınan yetki kanunu çerçevesinde yapılacak değişikliği bugün basın toplantısı ile duyuracak. Artık kabinede devlet bakanı olmayacak. Devlet bakanlarının yerine yeni icracı bakanlıklar kuruluyor.     

Başbakan Erdoğan başkanlığında hükümetin dört üyesinin üzerinde çalıştığı yeni kabine yapısı yarın AK Parti genel merkezinde yapılacak basın toplantısı ile netleşecek.

Hükümetin Meclis'ten aldığı kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisine dayanarak yaptığı yeni düzenleme ile mevcut bakanlık sayısının 26'dan 21'e düşmesi bekleniyor.

O çalışmanın bakanlık boyutuna ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlanacak. Açıklamayı ise Başbakan Erdoğan yapacak.

AK Parti Genel Merkezi'nde yapacağı basın toplantısında Başbakan Erdoğan, KHK ile düzenlenen yeni kabine yapısının amacını ve içeriğini kamuoyuna açıklayacak

Yeni kabinede devlet bakanlığı statüsü yer almıyor.

Devlet bakanlıkları yerine 10 yeni icracı bakanlık gelecek. Mevcut icracı bakanlıkların bazıları birleştirilecek. Bazıları ise ikiye ayrılacak.

Bakanlık isimleri de değişmiş olacak.

Ekonomi tek elde toplanacak. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ikiye ayrılacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile İç ve Dış Ticaret Bakanlığı kurulacak.

Gençlik ve Spor Bakanlığı da yeni kurulacak bakanlıklar arasında yer alacak.

DTP'nin bağlı olacağı Kalkınma Bakanlığı da kuruluyor.

Sosyal Politikalar ve Aile Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Turizm ve Tanıtım Bakanlığı yeni bakanlıklar arasında.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?