banner15

İşte o fotoğrafın hikayesi

Cumhurbaşkanı Gül'ün 1977 senesinde çekildiğini söylediği fotoğrafın hikayesi ve fotoğraftakiler...

İşte o fotoğrafın hikayesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi- ANKARA

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün "1977 senesiydi" diye hatırladığı fotoğraf, Sakarya'da İhvan Kitabevi'nin açılışında 1978 yılında çekilmişti. Fotoğraftakilerden ikisinin şimdi hayatta olmadığı, ikisinin de Sakarya'da yaşamaya devam ettiği ortaya çıktı. Fotoğraftaki tek kravatlı kişi Abdullah Gül. Gül gibi siyasetçi olan başka bir kişi de Ahmet Büyükakkaşlar.

KARDEŞLİK İÇİN İHVAN; CEHALETLE SAVAŞ İÇİN KİTABEVİ

Abdullah Gül'ün, Sakarya Üniversitesi'nde asistanlık yaptığı dönemde çekilen fotoğraf 3 Ekim 1978 tarihli. Fotoğrafta yer almayan ancak “ekip” içindeki şair ve öğretim üyesi Yılmaz Güney, fotoğrafın hikayesini şöyle anlatıyor : "Cemiyet toplantılarında "eğer bir fikri hareket oluşacaksa, bu kitaptan başlamalı, bunun için de bir kitabevi kurmak gerekir, kitabevi bir fikir hareketini sağlar" düşüncesi ortaya atıldı. Numan Yazıcı, Abdullah Gül, Ahmet Arıca, Ahmet Büyükakkaşlar, İbrahim Mete Doğruer, Harun Taşkın, Yılmaz Güney, Yusuf Aydın, Selahaddin Şimşek… Başlangıçta aşağı yukarı on kişiydik. "Ahi" kardeş demek, "ahilik", Ahî Evran kültürü var ya. "İhvan" da kardeşler demek; kardeşlik esas alındığı için "İhvan" adı tercih edildi. PTT Sokaktaki Havuzlu Çarşıda 3 Ekim 1978 günü de mütevazı bir törenle açılışı gerçekleştirdik.

ZARAR CEPTEN KARŞILANIYOR

Kitabevi'nin gelir getirmediğini anlatan Güney, “Her ay bir arkadaşımız sorumluydu kitabevinden, her akşam gider hesapları alır, her hafta sonu İstanbul'a kitap teminine giderdi. Ekonomik yönünü kendimiz hallediyorduk; kasadan gelen paranın eksiğini aramızda toplayarak tamamlıyorduk” dedi. Dükkanın kira sözleşmesinde Sami Güçlü ve Ahmet Arıca'nın yanı sıra Abdullah Gül'ün de imzası var.

İhvan Kitabevi kurucularından Abdullah Gül ile Numan Yazıcı 12 Eylül darbesinin ardından Adapazarı Taşkısığı Kışlasında 90 gün süreyle “gözetim” altında tutulup; askeri mahkemece yapılan kovuşturma sonucunda “takipsizlik” kararı ile “serbest” kaldılar. Askeri yönetim, dernek ve cemiyetlerin tümünü kapattığından, Sakarya Diriliş Cemiyeti de kapatıldı. İhvan Kitabevi’ni 1981 yılından itibaren resmen Numan Yazıcı devraldı.

Fotoğraftakiler : Soldan : Ahmet Arıca (Sayıştay Üyesiydi. 2 yıl önce vefat etti). Salih Deniz (Avusturya'da yaşıyor; ticaretle uğraşıyor.) Numan Yazıcı (ilahiyatçı öğretim üyesi; vefat etti. 1977'de Sakarya Diriliş Cemiyeti'nin başkanıydı. ) Hikmet Sevim (İşadamı; Sakarya'da yaşıyor. Sakarya'da yaşıyor. Alaaddin Taşçeken (Beyaz Leke Tiyatrosu'nun kurucusu. Sakarya'da yaşıyor.) Hikmet Yıldız, (Sakarya'da öğretim üyesi). Ahmet Büyükakkaşlar (AK Parti eski milletvekili)

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2011, 17:30
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35