banner39

Jandarma sivilleşmeye şapkadan başlayacak

İçişleri Bakanlığı'na bağlanarak kır polisi olarak görev yapacak Jandarma'ya Fransız tipi kıyafet geliyor.

Politika 03.04.2012, 09:34 03.04.2012, 09:34
Jandarma sivilleşmeye şapkadan başlayacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Jandarma'yı sivilleştirme sürecinde ilk adım kıyafetlerde atıldı. İçişleri Bakanlığı'na bağlanarak kır polisi olarak görev yapacak Jandarma'ya Fransız tipi kıyafet geliyor.

Taraf Gazetesi'nden Dicle Baştürk'ün haberine göre, Genelkurmay Başkanlığı’ndan tamamen ayrılacak olan Jandarma Genel Komutanlığı’nın sivilleşme sürecinde ilk adım kıyafetle başladı. İçişleri Bakanlığı’na bağlı iç güvenlik teşkilatına dönüştürülecek olan Jandarma’da, artık asker kıyafetleri yerine polislerinkine benzer koyu lacivert üniforma giyilecek. Jandarma Genel Komutanlığı tarafından bu hafta onaylanması beklenen yeni üniformaların esin kaynağı ise Fransız jandarmalarının giysileri.

Eğitim ve öğretimle askerî kânun ve nizamların kendisine verdiği görevler yönünden Genelkurmay’a, Emniyet ve asayiş görevlerinin ifası yönünden İçişleri Bakanlığı’na bağlı olan Jandarma’nın tamamen bakanlığa bağlanması amacıyla hazırlanan yasa tasarısı önümüzdeki günlerde Meclis’e sevk edilecek. Jandarma’nın tamamen emniyet teşkilatına bağlanmasını öngören mevzuat değişikliğinin ilk yansımasıysa kıyafetlerde olacak. Askerî kıyafetlerden arınacak olan jandarmalar, polis teşkilatında giyilen sivil üniformalarla kuşanacak.

banner53
Yorumlar (0)
21
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?