Kamalak ve Erbakan'dan 'ihtilaf yok' mesajı

Saadet lideri Kamalak, Fatih Erbakan ile aralarında gerginlik olduğu yönündeki söylentileri yalanlamak için birlikte poz verdi

Politika 29.12.2012, 16:01 29.12.2012, 16:01
Kamalak ve Erbakan'dan 'ihtilaf yok' mesajı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, parti içinde ihtilaf olduğu yönündeki haberleri yalanlamak için merhum genel başkan Necmettin Erbakan'ın oğlu Fatih Erbakan ile medyanın karşısına geçti. El ele tutuşarak partilileri selamlayan Kamalak ile Erbakan birlik ve beraberlik mesajı verdi.

Parti genel merkezinde il başkanları ile bir araya gelen Mustafa Kamalak, gündeme dair konuları değerlendirdi. Kamalak, toplantıda medyada çıkan ihtilaf haberlerine de tepki göstererek, uzun bir aradan sonra parti binasına gelen Fatih Erbakan ile birlik mesajı verdi. Medyada yer alan ihtilaf söylentileri ile ilgili olarak, kesinlikle böyle bir şeyin olmadığını ifade eden Kamalak, "Bizi tahrik etmek istiyorlar. Bu tahrikleri de ortadan kaldırmak amacıyla dün Fatih Erbakan ile bir araya geldik. Bugün de buraya geldi." diye konuştu. Daha sonra Erbakan'ı yanına çağıran Kamalak, el ele tutuşarak 'ihtilaf yok mesajı' verdi.

Yeni anayasa çalışmalarına değinen Kamalak, çalışmaların bu yıl sonuna kadar tamamlanacağı sözlerini hatırlatarak, anayasa yapım çalışmalarının tıkandığını, buna da SP olarak şaşırmadıklarını söyledi. Kamalak, yeni anayasanın başka bir bahara, yeni bir yıla bırakıldığını belirtti.

Gündemdeki bir diğer konunun ise 'Bütçe' olduğunu aktaran Kamalak, 2013 yılı bütçesinin bir faiz ve borç bütçesi olduğunu savundu. Kamalak, bütçede faiz için 53 milyar TL'nin, yatırım için ise 34 milyar TL'nin ön görüldüğünü belirtti.

"MİLLİ GÖRÜŞ OLARAK BAŞKANLIK SİSTEMİ'NE KARŞI DEĞİLİZ"

Başkanlık sistemi tartışmalarına da değinen Kamalak, AK Parti'nin başkanlık sistemi ile ilgili önerisini merak ettiklerini, fakat öğrenemediklerini söyledi. Milli Görüş olarak başkanlık sistemine karşı olmadıklarını vurgulayan Kamalak, bu sistemi ilk defa ifade edenin de Milli Görüş olduğunu ileri sürdü.

Dünyada ABD'de tam başkanlık, Fransa'da ise yarı başkanlık olmak üzere iki başkanlık sisteminin olduğunu dile getiren Kamalak, bu sistemlerde başkanın parlamentoyu fesih yetkisi ile kanun hükmünde kararname çıkartma yetkisinin olmadığını ifade etti. AK Parti'nin sunduğu sistemde ise başkana bu yetkilerin tanındığını aktaran Kamalak, o zaman bu sistemin başkanlık değil, diktatörlük sistemi olacağını iddia etti.

NATO'nun Türkiye'ye yerleştireceği Patriot füzeleri ile ilgili eleştirilerini de dile getiren Kamalak, Patriotların Büyük Ortadoğu Projesi'nin bir parçası olduğunu öne sürdü. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın BOP'un eş başkanı olduğunu söylediğini kaydeden Kamalak, söz konusu proje ile 22 Müslüman ülkenin sınırlarında değişiklik ön görüldüğünü ve bugün Libya, Sudan, Irak gibi ülkelerde bunun gerçekleştiğini aktardı.

"NATO, ÜLKEYİ POSTMODERN İLE ELE GEÇİRMİŞ DURUMDA"

Başbakan Erdoğan'ın Türkiye'nin NATO ülkesi olduğu yönündeki sözlerini de hatırlatan Kamalak, "Bu kabul edilemez. Bu ülke gazilerin, şehitleri, mücahitleri ülkesidir. NATO zaten ülkeyi postmodern bir şekilde ele geçirmiş durumda." diye konuştu.

Yine Başbakan Erdoğan'ın 'yolumuz Menderes'lerin, Özal'ların ve Erbakan'ların yoludur' dediğini ifade eden Kamalak, Başbakan'ın buradaki asıl kastının Erbakan yolu olduğunu iddia ederek, Başbakan'a teşekkür etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?