banner39

Kamalak'tan hükümete toprak satışı eleştirisi

Saadet lideri Kamalak 2B Yasası ve yabancılara toprak satışı yasasını sert bir dille eleştirerek başkanlık tartışmalarının bu kanunların üzerini örtmek için çıkarıldığını savundu

Politika 09.05.2012, 18:02 09.05.2012, 18:02
Kamalak'tan hükümete toprak satışı eleştirisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak, son bir hafta içinde TBMM'den geçerek yasallaşan iki yasa için Hükümete sert eleştirilerde bulundu.

Kamalak, 6292 sayılı Orman Arazileri'nin 2B yasası ile satışına 'Gasp Yasası' diyerek, 6302 sayılı Yabancılara Toprak Satışının artırılmasına ilişkin yasaya da 'Hıyanet Yasası' dedi.

Kamalak, Genel Başkan Yardımcıları ile birlikte basın mensuplarının karşısına geçerek, son üç gündür Başbakan Erdoğan tarafından gündeme getirilen 'Başkanlık Sistemi' tartışmasının 2B Yasası ile Yabancılara Toprak Satışı' yasasının üstünü örtmek için gündeme getirildiğini söyleyerek tepki gösterdi. Kamalak, "Son günlerdeki Başkanlık Sistemi tartışmaları da kanaatimiz odur ki, bu kanunları perdelemek içindir" dedi.

"2B yasasının isminde 'Orman Köylüleri'nin kalkınmalarının desteklenmesi ve Hazine arazilerinin satışı' kısmı var. Bu altı çizilmesi gereken bir kavramdır. Köylüyü kalkındırmak satışın önündeki örtüdür" diyen Kamalak, bu yasanın asıl amacının köylünün hakkının gasp edilmesi olduğunun altını çizdi. Kamalak, "Hükümet 2B diye vasıflandırılan arazileri almasında, kalkındırılması kendisinin olsun. Asıl amaç vatandaşların ellerindeki 2B kapsamına giren yerlerin devlet tarafından yasal biçimde gasp edilmesidir. Bu anlamda bir gasp yasasıdır. Bu hukuk devleti anlayışı ile asla ve asla bağdaşamaz. Ellerindeki gecekonduları gasp edilecek olan vatandaşlarımız mutlak suretle mahkemelere müracaat etmelidirler. Hukuk buna müsaade etmez" dedi.

Kamalak, 2B yasasında yer alan bir maddenin de anayasaya aykırı olduğunu kaydederek, "Vatandaşın hak arama mücadelesinin önünü kesmek için de kanun metnini hazırlayan zihniyet 'Bu konu ile ilgili davalarda yürütmeyi durdurma ve tedbir kararı verilemez' diyor. Bu hüküm de açıkça anayasaya aykırıdır. Niye aykırı. Çünkü anayasanın 125'inci maddesinin son fıkrasına göre 'İdare işleminin uygulanması halinde telafisi güç, imkansız zararların doğması durumunda gerekçe gösterilerek yürütmenin durdurulmasına karar verilebilir' diyor. Anayasanın izin verdiği bir konuda yasa o izni kaldıramaz. Hukuk devletinin gereği olarak kaldıramaz" dedi.

6302 sayılı Yabancılara Toprak Satışı ile ilgili yasaya da sert eleştirilerini dile getiren Saadet Partisi Genel Başkanı Kamalak, daha önce yabancılara 25 dönümlük arazi satışının bu kanunla 600 dönüme kadar çıkarılabildiğini söyleyerek Hükümet'i eleştirdi. Kamalak, "25 dönümlük miktar kanunla 300 dönüme çıkarılıyor. Bakanlar Kurulu kararı ile de 600 dönüme çıkarılabiliyor. Gerçekte 25 dönümlük arazi satışı 600 dönüme çıkarılıyor. Üstelik karşılıklık durumu ortadan kaldırılmıştır. Bu durumda yabancılar Türkiye'de 600 dönüme kadar arazi sahibi olabileceklerdir" dedi.

İsrail Devleti'nin ilk kuruluşunu hatırlatan Kamalak, İsrail'in kuruluşunun toprak satışı ile başladığını söyledi. Osmanlı Padişahı 2'inci Abdulhamit Han'dan toprak talebinde bulunan Yahudi Teodor Herzel'e Padişah'ın 'Şehit kanlarıyla sulanmış vatan toprağı parayla satılamaz' sözünü hatırlatan Kamalak, "Abdulhamit Han'ı devirerek iktidara gelen İttihat ve Terakki Partisi ilk iş olarak Filistin'de toprak satışına izin veren yasayı onayladı" dedi.

Kamalak, AK Parti Hükümeti'nin yabancılara toprak satışı ile ilgili uygulamasını İttihat ve Terakki Partisi'nin Filistin topraklarını satışına izin vermesine benzeterek, "Abdulhamit Han'ın öğrencileri iktidara gelince toprak satışını serbest bırakırlar. Yoğun bir biçimde oradaki topraklar el değiştirir. Şuan hedefte Büyük İsrail Devleti'nin kuruluşu vardır. Küçük İsrail Devleti Abdulhamit Han'ın yolunu kesen öğrencileri kullanılarak kuruldu. Şimdi hedefte Büyük İsrail var. Allah korusun bu sefer Abdulhamit Han mesabesinde olan Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamızın öğrencileri kullanılmak suretiyle Büyük İsrail Devleti kurulacaktır. Nil'den Fırat'a kadar olan kısımları aşırı fiyatlarla satacaklardır. Biz bu kanuna Hıyanet Yasası diyoruz. Kabul edilemez bir durumdur. Ecdad, mübarek kanlarını bu toprakları satalım da para kazanalım diye dökmediler" şeklinde eleştirdi.

Kamalak, TBMM dışında oldukları için Anayasa Mahkemesi'ne başvuramadıklarını ancak ana muhalefet partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi'nin bu konuda mahkemeye başvurması gerektiğini söyleyerek, vatandaşların da bireysel olarak yasanın iptali için mahkeme silsilesi yoluyla Anayasa Mahkemesi'ne başvurmalarını istedi.

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?