banner39

Kamalak'tan istifa yorumu

Saadet Lideri, komutanların istifası ile ilgili olarak 'Dileriz normalleşmenin miladı olur.' dedi.

Politika 31.07.2011, 15:59 31.07.2011, 15:59
Kamalak'tan istifa yorumu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanlarının emekliliğini istemesiyle başlayan tartışmanın, Türkiye'nin normalleşmesinin ve demokratikleşmesinin bir miladı olmasını temenni ettiklerini bildirdi.

Kamalak, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin ve bölgenin tarihi bir dönemeçten geçtiğini, bu süreçte Türkiye'nin yeni krizlere, gerginliklere değil, tüm kurum ve kuruluşları arasında uyum, eşgüdüm, birlik ve beraberliğe ihtiyacı olduğunu, hiç kimsenin Türkiye'yi zaaf içinde gösterecek bir tavır içine girmemesi gerektiğini belirtti.

42 yıllık geçmişinde pek çok askeri darbe ve antidemokratik uygulamaya muhatap kalmış bir siyasi hareketin temsilcileri olarak, Türkiye'nin demokratikleşmesinin ve normalleşmesinin en çok kendilerini mutlu edeceğini söyleyen Kamalak, şunları kaydetti.

''Biz millet egemenliğine gölge düşüren bütün vesayet sistemlerine karşıyız. Dileriz, Genelkurmay Başkanımız Işık Koşaner ve üç kuvvet komutanının emekliliklerini istemesiyle başlayan tartışma, Türkiye'nin normalleşmesinin ve demokratikleşmesinin bir miladı olur.

Ancak ülkemiz hem içeride hem dışarıda tarihi bir dönemeçten geçmektedir. İçeride artan terör belası, dışarıda ise Suriye ve Libya başta olmak üzere komşu ülkelerde yaşanan iç karışıklıklar tarihi bir kırılma noktasına doğru gittiğimizi göstermektedir. Bunu yanın sıra emperyalist zihniyetlerin ülkemiz ve bölgemiz üzerindeki karanlık emellerinden hiçbir zaman vazgeçmediği ve bu hedeflerini gerçekleştirmek için her türlü fırsatı değerlendirmeye çalıştığı bütün milletimizin malumudur. Büyük Ortadoğu Projesi bu karanlık hedeflerin en belirgin ve en müşahhas örneğidir.

İslam coğrafyasının böylesine tarihi bir süreçten geçtiği bir dönemde ülkemizin yeni krizlere ve gerginliklere değil, tüm kurum ve kuruluşlarıyla uyum ve birlik görüntüsüne ihtiyacı vardır. Endişemiz odur ki devletimizin en stratejik ve hassas kurumları arasında derin ayrılıklar varmış görüntüsü, dış güçlerin iştahını kabartmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Bu nedenle siyasetinden, askerine, bürokrasisinden iş adamına, herkes Türkiye'yi aydınlık yarınlara taşımanın samimi gayreti içinde olmalıdır. Bu çerçevede komutanlarımızın emeklilik talebi elbette kanuni bir haktır. Nihayetinde kendileri devletin birer görevlisidir ve istedikleri zaman emekliliklerini talep edebilirler. Ancak bu talebin zamanlaması ve tarzı dikkat çekici olmuştur. Türkiye'yi gereksiz bir tartışmanın içine sürüklemiştir. Türkiye bu tartışmaları bir an evvel geride bırakmalıdır. Unutulmamalıdır ki ordumuz milletimizin gözbebeğidir. Mehmetçiği yıpratmamak hepimizin görevi, hassasiyetidir. Bu konuda en hassas ve en özenli davranması gereken de ordu içerisindeki sorumluluk sahipleri olmalıdır.''

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?