banner39

'Kanunen doğru ama siyaseten meşru değil'

Dünya Bülteni'ne konuşan hukukçular YSK'nın verdiği karar için yasal düzenleme istedi

Politika 19.04.2011, 11:47 19.04.2011, 13:14
'Kanunen doğru ama siyaseten meşru değil'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hukukçular Derneği Genel Başkanı Av. Cavit Tatlı, Yüksek Seçim Kurulu'nun 12 bağımsız adayın adaylıklarını iptal etmesi kararını Dünya Bülteni'ne değerlendirdi.

Adayların durumunu tek tek incelemek gerektiğini belirten Tatlı, kanuna göre kesinleşmiş cezası olanların seçimlerde aday olamadığını, bağımsız adayların arasında bu durumda olanların adaylığının iptalinin kanuna uygun olduğunu söyledi.

YSK'nın verdiği kararın gerekçesi açıklanmadan kesin bir yargıda bulunamayacağını söyleyen Av. Cavit Tatlı sözlerini şöyle sürdürdü:

"Karar hukuken doğru da olsa siyaseten yanlıştır. Her seçim döneminde bu sıkıntıların çözüleceğine dair vaatlerde bulunuluyor fakat yıllardır bu konuda bir adım atılmadı. Seçim barajı, dokunulmazlıklar, hazine yardımı ve adaylıklar konusunda ciddi düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Bunun yolu da Anayasa'yı baştan inşa etmek ve yürürlükteki kanunları yeni anayasaya uygun hale getirmekten geçiyor."

BDP'nin bundan sonraki tavrının da çok önemli olduğunu söyleyen Av. Cavit Tatlı, partinin itidalli olması gerektiğini belirtti. Tatlı, BDP'nin provakasyonlara karşı dikkatli olması gerektiğini de söyledi.

Öte yandan Dünya Bülteni'ne konuşan Emekli Cumhuriyet Başsavcısı ve Hukukçular Derneği Eski Başkan Yardımcılarından Av. Reşat Petek de "YSK'nın yürürlükteki kanunlara aykırı bir karar verdiğini düşünmüyorum. Karar kanunlara uygun olsa da siyaseten uygun değildir. Bu konuda gerekli yasal düzenlemelerin yapılması gerekir." dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?