banner39

Karanlık da Kılıçdaroğlu'nun hızını kesmedi

Kılıçdaroğlu, Ergenekon davasını eleştirdiği İl Başkanları toplantısında tatsız bir sürprizle karşılaştı.

Politika 02.10.2010, 13:59 02.10.2010, 13:59
Karanlık da Kılıçdaroğlu'nun hızını kesmedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İl Başkanları Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada tatsız bir sürpriz yaşadı. Kemal Kılıçdaroğlu, tam konuşmasına başladığı sırada salonun elektrikleri kesildi. "Mikrofonlar çalışıyor" diyen Kılıçdaroğlu, karanlığa kulak asmadı, arıza giderilinceye kadar konuşmaya devam etti. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin ve kendilerinin önemli bir referandum süreci yaşadığını söyledi.

Sonucun kendileri açısından beklenen bir sonuç olmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Direndik, önemli sonuçlar elde ettik. Sizler çalıştınız, bizler çalıştık, gönüllü yurttaşları çalıştı, bu ülkenin aydınlık yurtsever insanları, korkmayan insanları çalıştı, hep beraber çalıştık. Elde ettiğimiz sonuç beklediğimiz değildi ama bir şeyi unutmayacağız, yüzde 58'lik sonucu il il tahlil edeceğiz. Çünkü biz haklıyız haklılığımızı il il, köy köy dolaşıp her ortamda anlatmaya devam edeceğiz'' diye konuştu.

ERGENEKON DAVASINI ELEŞTİRDİ

Gözaltına alınıp tutuklanan kişilerin 2 yıl geçmesine karşın yargıç önüne çıkarılmadığını bunun da Türkiye'de ''Hukukun olmadığının'' göstergesi olduğunu iddia eden Kılıçdaroğlu, Türkiye'de 48 gazetecinin tutuklu bulunduğunu AB ziyaretinde de anlattığını söyledi.

Kılıçdaroğlu, kamu vicdanındaki rahatsızlığın, sıradan yurttaştan Cumhurbaşkanı'na kadar çıktığını savundu.

Başbakan Erdoğan'ın eleştiriler karşısında ''Yargı ne istediyse verdik'' dediğini belirten Kılıçdaroğlu, ''O zaman parlamentonun işlevi ne, bu yasaları yapan parlamento değil mi? HSYK'yı daha fazla siyasallaştırmak için bunları yapmadınız mı? Şimdi aynı kaygı olacak. Ama unutmayın, bu kez susmayacağız. Bütün Avrupa Birliği'ni ayağa kaldıracağız. Ya bu ülkeye demokrasi gelir, ya biz kavgamızı sonuna kadar götürürüz'' dedi.

Anayasa değişikliği sürecinde üniversitelerin konuşmadığını, üniversitelere ''fiili konuşma yasağının'' uygulandığını ileri süren Kılıçdaroğlu, ''Türkiye'de adı konmamış bir sıkıyönetim vardır'' dedi. Dünya Basketbol Şampiyonası'nda Başbakan'ın yuhalandığını, bu yuhalamayı doğru bulmadıklarını, ancak yuhalayanların görüntülerinin kameralardan tespit edilerek yargılanmaya çalışıldığını ileri süren Kılıçdaroğlu, ''Nereden kaynaklanıyor bu anlayış, hangi demokraside vardır bu? Diyorum ya, adı konmamış bir sıkıyönetim uygulanıyor Türkiye'de'' dedi.

Türkiye'de medyanın özgür olmadığını savunan Kılıçdaroğlu, köşe yazarı Bekir Coşkun'un işine son verildiğini Avrupa gezisinde öğrendiğini ve ilk tepkisinin ise ''Anayasa reformlarının ilk sonucu alındı'' şeklinde olduğunu anlattı.

Hükümet sözcülerinin, Coşkun'un işine son verilmesi üzerine gazete sahibini aramasını da inandırıcı bulmadıklarını belirten Kılıçdaroğlu, ''Hangi gazete patronu çıkıp diyebilir ki (Hükümet üstüme baskı kurdu, ben işine son vermek zorunda kaldım)'' diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü