banner39

Karayılan, Öcalan'ın devreye girmesini istiyor

PKK'nın dağ kadrosunun başındaki isimlerden Karayılan, çekilme konusunda Öcalan'ın devreye girmesini istedi. Karayılan, TBMM'nin bir konuyla ilgili karar alması gerektiğini savundu

Politika 28.03.2013, 11:30 28.03.2013, 13:01
Karayılan, Öcalan'ın devreye girmesini istiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Öcalan'ın Diyarbakır'da verdiği mesajlardan sonra PKK'nın sınırdışına çekileceği beklentiler yükseldi. Ancak örgütten ve BDP'den yapılan açıklamalar, sürecin TBMM'den karar alınmasına bağlanmaya çalışıldığı bunun da sorun teşkil edebileceğini gösteriyor. Çünkü örgüt kanadı Meclis'in karar almasında ve Öcalan'ın bizzat devreye girmesinde ısrar ederken, hükümet kanadı Meclis'in devreye girmesine soğuk bakıyor.

"ÖCALAN DEVREYE GİRMELİ"

Murat Karayılan, geri çekilme için gereken hazırlıkları başlattıklarını, ancak devletin atması gereken adımlar olduğunu söyledi. Örgüt yayınlarından birine konuşan Karayılan, "Oslo sürecinin tıkanmasına neden olan konulardan biri geri çekilmeydi. Öcalan devreye girmeden, bu güçlerin hepsini ikna edip geri çekemeyiz" dedi.

"SİLAH YAPMASI GEREKENİ YAPTI"

Karayılan, Kürt sorununun çözümünde silahın yapması gerekeni yaptığını da kaydederek, ancak bunun, bundan sonra silah bir işlev görmeyecek anlamına gelmemesi gerektiğini de söyledi.

"TBMM KARAR ALMALI"

Geri çekilme konusunda TBMM'nin karar almasını istediklerini belirten Karayılan şöyle konuştu: "Biz neyi istiyoruz. Nasıl bir karar istiyoruz. Güçlerimiz 1999'da çekildiğinde tuzağa düşürüldüler. Hepsi geldi Amed'de (Diyarbakır) birikti, kuşatılmış halde kendisini buldu. Bir bu sorun var. Kimse sahip çıkmadı, orta yerde kaldı. 5 yıl tek silah patlamamasına rağmen tuzağa düşürülüp öldürüldüler. Hem güvenlik için, güçlerin güvenliği için, hem bir yerde güvence için, hem de sağlıklı bir geri çekilişin olması için meclis şöyle bir karar alabilir. 'Kürt sorununun barışçıl çözümü için PKK'nın silahlı güçlerinin sınır dışına çıkması ve bunun için bir komisyonun bu süreci gözetlemesi' için karar alabilir."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?