banner39

Karayılan'dan BDP ve HDP için oy çağrısı

Murat Karayılan, Çözüm Süreci'nin tıkanma noktasını geldiğini ileri sürerek "Apo özgürleşmedikçe silah bırakmayız" derken; yerel seçim BDP ve HDP'ye oy verilmesi gerektiğini söyledi

Politika 17.03.2014, 14:32 17.03.2014, 14:40
Karayılan'dan BDP ve HDP için oy çağrısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

PKK'nın dağ kadrosunun başındayken Çözüm Süreci'nde koltuğundan olan ve örgütün sadece askeri kanadından sorumlu tutulan Murat Karayılan, BDP ve HDP için oy çağrısında bulunduğu konuşmasında Çözüm Süreci'nin tıkanma noktasına geldiğini ileri sürdü.

Murat Karayılan, örgüte yakın bir televizyon kanalına yaptığı konuşmaa, hükümetin seçimden hemen sonra adım atmaması halinde Kürt sorununa çözüm için yürütülen sürecin biteceğini savundu.

Karayılan, "Ateşkes ilân edilip gerilla geri çekilecekti, bu yapıldı. Ateşkes ilân ettik ve çekilmeyi başlattık. Süreç tümüyle bitmiş değil ama tek tarafla yürütülüyor. Başkan APO (Abdullah Öcalan) ve biz yürütüyoruz. Süreç tıkanmıştır. Ama sonuna kadar tek taraflı yürümez. Seçimden bir-iki hafta sonrasına kadar adım atılmadığı taktirde sürecin bittiğini herkesin bilmesi gerekiyor." dedi.

Murat Karayılan atılması gereken adımlardan, sürecin yasal hale getirilmesini kastettiğini söyledi. "AKP şimdiye kadar adım atmış olsaydı biz şimdi sürecin üçüncü aşaması olan 'normalleşme' sürecini konuşuyor olacaktık." diye konuştu.

Karayılan, PKK'nın silah bırakma koşulunu da şu sözlerle ifade etti: Başkan APO (Abdullah Öcalan) zindanda olduğu müddetçe kimse gerillanın silah bırakmasını beklemesin.

Karayılan, PKK'nın Öcalan'ın talimatlarına bağlı olduğunu ancak Öcalan'ın cezaevindeyken örgüte silah bırakma çağrısı yapsa dahi silah bırakmayacaklarını da ekledi.

Karayılan, yerel seçimlerle ilgili açıklamalarda da bulundu. Kürt halkının BDP ve HDP'ye oy vermesi gerektiğini savunan Karayılan, Ak Parti'nin fazla oy alması halinde bölgede yeniden savaş çıkacağını ima etti.


 

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?