banner39

Kemal Burkay bugün dönüyor

Yaklaşık 30 yıldır sürgün hayatı yaşayan Kemal Burkay bugün, kendi tabiriyle "Yeni Türkiye"ye dönüyor

Politika 30.07.2011, 07:54 30.07.2011, 11:33
Kemal Burkay bugün dönüyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye'deki demokratikleşme ve özgürlük alanının genişlemesi nedeniyle 31 yıldır sürgün yaşadığı İsveç'ten dönme kararı alan Kürt siyasetçi ve yazar Kemal Burkay, bugün İstanbul'a geliyor.

Türkiye'nin, 43 yaşındayken ayrıldığı eski Türkiye olmadığını ifade eden Burkay, yeni anayasa çalışmaları, demokratik açılım ve Ergenekon davası gibi önemli süreçlere dikkat çekiyor.

Kendisinin de artık memleketinde bu süreçlere destek vereceğini ifade ediyor.

12 Eylül darbesinden hemen önce Türkiye'yi terk eden ve uzun yıllar İsveç'te sürgün yaşayan Burkay, Türkiye'de demokratikleşmenin önünün açılması ve özgürlük ortamının genişlemesiyle birlikte dönüş kararı aldı.

Bizzat Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 'dön' çağrısı yaptığı sosyalist yazar, bugün İstanbul'da olacak.

DTK'YA CEVAP VERMEDİ

Kemal Burkay’ın, DTK’nın basın aracılığıyla kendisine yaptığı “DTK bünyesinde görev alın, tecrübelerinizden faydalanalım” çağrısına henüz bir cevap vermediği öğrenildi.

37 YIL SONRA TAKİPSİZLİK

Burkay hakkında Kürdistan Sosyalist Partisi adlı örgütün kurucusu ve yöneticisi olduğu gerekçesiyle, 1974 yılında soruşturma başlatıldı. 1980’de rafa kalkan dosya bir süre önce yeniden açıldı ve an savcılık, Burkay hakkında kovuşturmaya yer olmadığı gerekçesiyle, takipsizlik kararı verdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?