banner39

Kemal Burkay, siyasete devam edecek

Yurtdışında sürgünde bulunan Kemal Burkay, Türkiye'ye dönüşünde izleyeceği yol hakkında önemli ipuçları verdi. Burkay, siyasete devam edeceğini söyledi

Politika 12.07.2011, 11:20 12.07.2011, 11:31
Kemal Burkay, siyasete devam edecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mart 1980’den beri siyasi sürgün olarak yaşayan eski Kürdistan Sosyalist Partisi Genel Sekreteri Kemal Burkay, 30 Temmuz’da İstanbul’a geliyor. “Birkaç gün İstanbul’da kaldıktan sonra yolculuk doğuya” diyen Burkay, özellikle kendi köyünü, Munzur ve Harçik boylarını, Elazığ ve Ankara’yı özlediğini kaydediyor.

TBMM’de çıkan krizin Kürt sorununun çözümüne katkı sağlamayacağını da ifade eden Burkay’a göre boykot yanlış. Ancak AKP’nin tıpkı CHP gibi BDP’ye de ortamı yumuşatacak bir çağrı yapması gerektiğini düşünüyor.

SİYASETE EVET ÖRGÜTE HAYIR

Radikal gazetesine konuşan ve yeni bir örgüt kurmayı ya da yönetmeyi düşünmediğini vurgulayan Burkay, bunun gerekçesini ise şöyle özetliyor: “Bu işi gençlere bıraktım. Ama siyaseti tümden yaşamımdan çıkarmak mümkün değil. Bir aydın olarak siyasette söz sahibi olabilirim.”

BOYKOTLA BİR YERE VARILMAZ

Türkiye’de yerleşeceği kent konusunda henüz karar vermediğini de ifade eden Burkay, “Bu, koşullara bağlı. Döndükten sonra yakınlarım, dost ve arkadaşlarımla da konuşup ona göre bir yer seçerim” diyor. Burkay, Türkiye’de dostlarını ve anılarının bol olduğu mekânları, özellikle kendi köyünü, Munzur ve Harçik boylarını, Elazığ ve Ankara’yı özlediğini kaydediyor.

12 Haziran seçimleri sonrasında BDP’lilerin durumunu, “Tepkilerinde haklılar ama yöntem yanlış” diyerek yorumlayan Burkay, şöyle diyor, “Seçilen arkadaşları parlamentoya giremiyor. Tepkilerinde haklılar. Ama yöntem yanlış. Boykotla bir yere varılmaz. Arkalarında kitle desteği var; iyi çalışırlarsa demokratikleşme sürecinde önemli bir rol oynayabilirler.”

ÖCALAN'IN KARAKUTUSU GERİ DÖNÜYOR

Abdullah Öcalan’ın bir dönem Avrupa’da önemli görev verdiği, ’PKK’nın kara kutusu’ olarak nitelendirilen avukat Hüseyin Yıldırım da İsveç’ten Türkiye’ye dönmeye karar verdi. ‘Nasname’ adlı internet sitesi, Diyarbakır Cezaevi’nde 11 ay tutuklu kaldıktan sonra 1982’de yurtdışına kaçan Yıldırım’ın dönmeye karar verdiğini yazdı. Yıldırım’ın bugün Türkiye’ye döneceğini söylediği belirtiliyor. PKK’nın bir dönem Avrupa’daki önemli isimlerinden olan Yıldırım, Öcalan’la ters düşünce örgütle bağları kopmuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?