banner39

Kemal Burkay'dan çatışma başlayabilir uyarısı

HAK-PAR Genel Başkanı Kemal Burkay, Lice'de yaşananların ardından tırmanan gerilimin 20 aydır sürmekte olan çatışmasızlık ortamını sona erdirebileceğini söyledi

Politika 09.06.2014, 14:50 09.06.2014, 14:55
Kemal Burkay'dan çatışma başlayabilir uyarısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) Genel Başkanı Kemal Burkay, Lice olaylarını yeni provokatif eylemlerin izleyebileceğini, KCK'nın son açıklamasının da bunu gösterdiğini öne sürerek, "Bu tür olaylar, 20 aydır sürmekte olan çatışmasızlık ortamını sona erdirebilir” dedi.

Cihan Haber Ajansı’na konuşan Kemal Burkay, unları söyledi: Başından beri silahların susmasından rahatsız olan belli karanlık odakların, çözüm istemediği ve süreci kesintiye uğratmak için çabaladığı bir sır değildi. Bu kaygıların ne denli haklı olduğu Lice'de yaşanan son olaylarla açık olarak görüldü. İki insanımız yaşamını yitirdi ve hem halktan hem askerlerden yaralılar var. Bazı çevrelerin tam da bunu istediğine ve bu gelişmeden memnuniyet duyduklarına kuşku yok. Onlar gerilimi arttırmak ve bölgede sıcak bir çatışma ortamı yaratmak, bunu kentlere yaymak için ellerinden geleni yapacaklardır.

Olayların büyümesi, yeni bir yangının bölgeyi sarması, daha çok kan dökülmesi Kürt halkının haklı özgürlük mücadelesine hizmet eder mi? Böyle bir şeyden yarar bekleyenler eğer kötü niyetli değillerse, son 30-40 yıllık deneyimden hiç ders almamışlar demektir. Son 30-40 yılda yaşananlardan, Kürt halkının PKK 'nin yanlış politikaları nedeniyle ödediği ağır bedelden uzun uzun söz etmeye, herkesin bildiğini tekrara gerek yok. PKK'nin tüm olup bitenlerden sonra Kürt halkını yeni bir maceraya sürüklemeye hakkı yok. Kürt siyasetinde iddia sahibi olup sorumluluk duyan herkese, en başta da BDP ve HDP yöneticilerine düşen sorumlu davranmak, olayların çığırından çıkmasını önlemektir.

"ÇOCUKLARI DAĞA TAŞIMANIN GEREĞİ VAR MI?"

Hükümetin çözüme yönelik ciddi bir projesi yok. Peki, şu PKK'nin ve BDP'nin var mı? 'Demokratik Özerklik' denen şey neyin nesidir? Bizzat kendi mucitleri 'toprağa, sınıra, bayrağa gerek yok, resmi dil yine Türkçe olsun, Kürtler demokratik ulusun bir parçası...' demiyorlar mı? Öyle olunca bunun, Başbakan Erdoğan'ın sık sık dile getirdiği 'Tek devlet, tek millet, tek vatan, tek bayrak!' söyleminden farkı ne? Böyle bir durumda hala insanları dağda tutmanın, çocukları ve gençleri hala dağa taşımanın gereği var mı?

"SURİYE GİBİ OLURUZ"

Kürt halkının özgürlüğünü isteyen, her şeyden önce eşit haklar ister. 21. yüzyılda ve Türkiye 'nin şu koşullarında bunu istemek, bunun için kitleleri barışçı mücadele yöntemleriyle seferber etmek ve başarıya ulaşmak pekâlâ mümkün. Bunu yapmamak, hem de Kürt halkını sürekli kavgaya, çatışmaya sürüklemek ne için? Bu işte, Suriye gibi toptan bir yıkımı yaşamak da var, Kürdü ve Türküyle, sağduyulu bir tutumla, demokratik, özgür bir toplumu inşa etmek, Kürt ve Alevi sorunlarını çözmek, böylece kalıcı bir barışa ulaşmak da var.

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?