banner15

Kemal Burkay'dan federalizm talebi

BDP'nin ilan ettiği "Özerklik" talebinin çok da abartılacak bir durum olmadığını belirten Burkay, "biz de fereral bir sistem istiyoruz" dedi

Kemal Burkay'dan federalizm talebi

Kemal Burkay, BDP'nin demokratik özerklik talebini yorumlarken ilginç açıklamalarda bulundu.

Kürtlerin bir bölümünün özerklik isteyebileceğini, bundan paniğe kapılmaya gerek olmadığını savunan Burkay, "Ülkede pek çok yorumcunun köşe yazarının göstermek istediği gibi özerklik istemek ülkeyi parçalamaz. Bizim istediğimiz özerklikten daha kapsamlıdır. Eşitlik temelinde federal bir birlik istiyoruz." dedi.

Haklar ve Özgürlükler Partisi'ni (HAKPAR) ziyaret eden Burkay, ülkedeki en önemli sorunun Kürt sorunu olmadığını, ancak bu sorunun çözülmesinin diğerlerinin çözümüne katkı sağlayacağını kaydetti. Daha sonra BDP'nin dillendirdiği demokratik özerklik kavramını değerlendiren Burkay, siyasi terminolojide siyasi özerklik diye bir tabir bulunmadığını belirtti. Burkay, şöyle konuştu: "Şunu dedim. Kürtlerin bir bölümü özerklik isteyebilir. Hakkıdır. Bundan paniğe kapılmaya gerek yok. Bu, ülkenin bölünmesi anlamına gelmez. Bir bölge özerk olur. Yani o devlet iki tane devlet haline gelmez. Üniter ise üniterlikten çıkar. Bir bölgesi otonom olur. Biz kaldı ki federalizmi istiyoruz. Geçmişten beri bunu savunuyoruz. Bizim istediğimiz özerklikten daha kapsamlıdır. Eşitlik temelinde federal bir birlik istiyoruz. Bu da bölmez Türkiye'yi, devleti bölmez. Dolayısıyla BDP'liler özerklik istiyorlarsa haklarıdır. Ama biz açık söylüyorum yetersiz buluyoruz. Özerk bölgenin sınırları olur, bayrağı olur, resmi dili olur. Biz Kıbrıs'taki Türkler kadar hak sahibi olmalıyız. Hakkımızdır. Türk kardeşlerimiz yine kardeşimizdir. O zaman da kardeş olacağız, barış içinde yaşayacağız. Ve artık onlardan alacağımız kalmayacak. Alacağımızı aldıktan sonra çok iyi arkadaş oluruz. Çok iyi dost oluruz."

 

Kaynak: Cihan

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2011, 17:26
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35