banner15

Khar: ABD ile ilişkiler normal

Pakistan Dışişleri Bakanı Hina Rabbani Khar, Usama Bin Ladin'in öldürülmesinden sonra ABD ile ilişkilşerde değişiklik olmadığını söyledi.

Khar: ABD ile ilişkiler normal

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Pakistan Dışişleri Bakanı Hina Rabbani Khar, El Kaide örgütünün eski lideri Usama bin Ladin'in Pakistan'da öldürülmesi sonrasında ülkesinin ABD ile ilişkilerinde değişiklik olduğunu söyleyemeyeceğini, fakat o dönemde ABD ile ilişkilerde en zor zamanları yaşadıklarını söyledi.

Ahmet Davutoğlu'nun davetlisi olarak Türkiye'ye gelerek Ankara'da temaslarda bulunan Khar, AA muhabirinin sorularını cevapladı. "Daha önce de Pakistan'da bakan olarak görev yaptınız fakat şimdi ülkenizin en genç kadın Dışişleri Bakanısınız. Dışişleri Bakanı olarak ilk atandığınızda neler hissettiniz?" sorusu üzerine, önceden bakanlık yaptığı için bunu sadece bir değişiklik olarak gördüğünü söyledi.

Yeni görevinin daha önceki göreviyle benzer çizgide olduğuna işaret eden Khar, "Benim için çok büyük bir sürpriz olmadı. Fakat çok zor bir pozisyon. Çünkü yaptığınız şey ve yeterince sıkı çalışıp çalışmadığınız önemli" dedi.

Görevi sırasında ülkesine elinden gelen katkıyı yapacağını vurgulayan Khar, Pakistan hükümetinin komşularla ilişkiler konusunda tutarlı bir politikası olduğunu ve ilişkileri geliştirmeye çalıştığını belirtti. Kendisinden önce yapılan zor işlerin farkında olduğunu ifade eden Khar, ilişkileri daha ileriye götürmeye çaba sarf edeceğini kaydetti.

"KENDİ MEKANİZMALARI İÇİNDE ÇÖZÜLMELİ"

Arap dünyasındaki son gelişmelere ilişkin sorulu üzerine Khar, Pakistan'ın her şeyden önce her ülkenin bağımsızlığına saygı duyduğunu belirtti.

Bu ülkelerin ülke bütünlüğünün çok önemli olduğuna da dikkati çeken Khar, "Bu ülkelerde yaşananlar ne olursa olsun, ülkelerin kendi mekanizmaları içinde çözülmeli" dedi.

Gelişmeleri dikkatle izlediklerini dile getiren Khar, "Ülkenizin oynadığı rolü görüyoruz. Türkiye, coğrafi konumu, tarihi ve birçok ülkeyle ilişkileriyle bugün önemli bir rol oynuyor" diye konuştu.

"HİNDİSTAN'LA KARŞILIKLI GÜVEN DÜZEYİ ARTMALI"

Keşmir sorunu konusunda Pakistan ve Hindistan arasında bir çözümün mümkün olup olmadığı yönündeki soru üzerine Khar, "Dürüst olmak gerekirse şu anda bir çözüm sunacak durumda olmadığımızı düşünüyorum. Hatta şu anda olası çözümler konusunda da birşey söyleyemem" diye konuştu.

Geçmişte pek çok defalar pek çok çözümün gündeme geldiğini belirten Khar, hedeflerinin Hindistan ile diyalog sürecinin kesintiye uğramadan devam etmesi olduğunu söyledi.

Gerçek çözüme ulaşılacağını hissettikleri zaman diyalog sürecinin de sonuna gelineceğini ifade eden Khar, şu anda Keşmir ile ilgili Türkiye'nin desteklediği BM Güvenlik Konseyi kararı bulunduğunu hatırlattı.

Hindistan'la problemlerini ancak görüşerek çözebileceklerini vurgulayan Khar, "Şu anda Keşmir gibi sorunların çözülmesi için karşılıklı güven düzeyi artmalı. Biz bu ortamın yaratılması için elimizden geleni yapıyoruz" dedi.

"WASHINGTON'DAKİ ORTAMI DAHA İYİ ANLAMALIYIZ"

"ABD ile ilişkilerinizde Usama Bin Ladin'in Pakistan'da öldürülmesinden sonra bir değişiklik olduğunu düşünüyor musunuz?" sorusu üzerine Khar, "İlişkilerde değişiklik olduğunu söyleyemem, fakat o dönemde ABD ile ilişkilerimizde en zor zamanları yaşadığımızı düşünüyorum" yanıtını verdi.
Bu zor zamanların yaşanmasının pek çok nedeni olduğuna işaret eden Khar, bunun her iki ülkedeki ortamdan kaynaklandığını söyledi. Khar, "Belki biz de Washington'daki ortamı daha iyi anlamalıyız" dedi.

İki ülke arasındaki ilişkinin stratejik uyum gerektirdiğine inandığını ifade eden Khar, iki ülkenin de bölgedeki hedeflerinin aynı olduğunu kaydetti. Khar, "Bu sorunları daha çok işbirliği yaparak çözebiliriz. Bu konuda çalışıyoruz" diye konuştu.

Pakistan içinde başka bir ülke tarafından tek taraflı bir hareket yapılamayacağını, bunun bir kırmızı çizgi olduğunu dile getiren Khar, ülkelerin bu tür konularda birbiriyle uyumlu çalışmasının her zaman takdir edileceğini söyledi.

Türkiye'nin dış politikası konusundaki değerlendirmelerinin sorulması üzerine, Khar, Türkiye'yle ilgili herşeyin iyi gittiğine inandığını belirterek, "Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu'na başarılar diliyorum. Çünkü Türkiye bir ülkenin nasıl ilerlediği konusunda çok iyi bir örnek ve sembol" dedi.

Pakistan'ın dış politika hedefleriyle Türkiye'nin dış politika hedefleri arasında bir uyum olduğunu vurgulayan Khar, Türkiye ile Pakistan arasında birçok neslin de ötesine geçen tarihsel bağlar bulunduğunu kaydetti.

Erkeklerin hakim olduğu politika dünyasında kadın bir dışişleri bakanı olmanın zor olup olmadığı sorusu üzerine de Khar, "Bu hem zor hem de kolay. Bazen kadın olarak çok fazla dikkat üzerinizde oluyor. Diğer taraftan işinizi de çok iyi yapmak zorundasınız, çünkü yaptıklarınıza diğerlerinden daha çok dikkat ediyorlar. Profesyonelliğinizi, yaptığınız işi, iş ahlakınızı kanıtlamak zorundasınız. Sanıyorum aynı pozisyonda olan erkeklerden daha fazla çalışmam gerekiyor" dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2011, 02:07
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35