Kılıçdaroğlu banka atamalarını savundu: Nitelikliler

Kemal Kılıçdaroğlu İş Bankası'nda CHP'nin kurul üyeliklerine eski vekil çocuklarının atamasını "Niteliklerinden dolayı seçtik" diye değerlendirdi

Kılıçdaroğlu banka atamalarını savundu: Nitelikliler

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İş Bankası’nda kendisine düşen yönetim kurulu üyeliklerine çoğunlukla eski milletvekillerini atayan CHP , bu kez eski vekillerinin oğullarını atadı. CHP, iki yönetim kurulu üyeliği için eski bakan Mehmet Moğultay’ın oğlu Ulaş Moğultay ile eski CHP Milletvekili Bayram Meral’in oğlu Kemal Meral’in adını bildirdi. Tartışmaya sebep olan atamalar için son sözü BDDK söyleyecek. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bu isimleri niteliklerinden dolayı seçtiklerini, ABD’de eğitim aldıklarını söyledi.

İş Bankası 28 Mart günü olağan genel kurulunu yaptı. Olağan genel kurulda yeni yönetim kurulu üyeleri seçildi. Görev süresi sona eren Mustafa Kıcalıoğlu’nun yerine Kemal Meral, Aysel Tacer’in yerine Ulaş Moğultay ve Hasan Koçhan’ın yerine de Turkay Berksoy getirildi.

Yönetime yeni seçilen Kemal Meral ve Ulaş Moğultay’ın özgeçmişleri İş Bankası’nın internet sitesinde yer aldı. Kemal Meral özgeçmiş bilgisine göre 1970 yılında Ankara’da doğdu. Meral, South New Hampshire University – İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Özgeçmiş bilgisi şöyle devam edildi:

“Meral, halen Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde okumaktadır. Meral, 1994-1995 yılları arasında Koçbank İthalat-İhracat Departmanında, 1996-1997 yılları arasında Başbakanlık Basın Halkla İlişkiler Müşavirliği’nde 1997-2000 yılları arasında Tacirler Menkul Değerler A.Ş.’de, 2000-2002 yılları arasında EVG Yatırım AŞ’de görev almış olup, halen Başbakanlık Basın Halkla İlişkiler Müşavirliği görevine devam etmektedir.”

Kemal Meral’in özgeçmişine göre 1996-1997 yılları arasında Başbakanlık’ta Basın Halkla İlişkiler Müşavirliği yaptığı ortaya çıktı. Bayram Meral 1992 yılında Türk İş Başkanı olmuş, 2002 yılına kadar da başkanlık görevine devam etmişti. 2002 yılında da CHP’den milletvekili seçilmişti. Kemal Meral’in adı 2010’lu yıllarda esnafla yaptığı kavgayla da kamuoyunun gündemine gelmişti.

MOĞULTAY ÜLKER'DE ÇALIŞTI

Mehmet Moğultay’ın oğlu Ulaş Moğultay, 1979 yılında İstanbul’da doğdu. 2002 yılında Boston University Ekonomi Bölümü’nden mezun olan Moğultay, University of Chicago Uluslararası İlişkiler ve Politika Master dersleri aldı, Syracuse University’de Ekonomi Yüksek Lisansı ve Loyola University Chicago’da İşletme Yüksek Lisansı yaptı. Moğultay, 2005-2007 yılları arasında Dünya Bankası’nda Ekonomi Danışmanlığı, 2010-2013 yılları arasında Ülker Grubunda Ekonomist olarak görev aldı.

KILIÇDAROĞLU DA YÖNETİMDEYDİ

Geçmişte İş Bankası yönetiminde ekonomist ve eski milletvekilleri görev yaptı. Bankanın yönetimde yer alan isimler arasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da yer alıyor. Kılıçdaroğlu, SSK Genel Müdürlüğü’nden ayrıldıktan sonra İş Bankası’nda yönetim kurulu üyeliği yapmıştı. İş Bankası yönetiminde Adnan Keskin, Mustafa Özyürek, Cevdet Selvi, Ali Topuz, İsmet Atalay, Ali Sözen, Mustafa Timisi, Bülent Tanla ve Enis Tütüncü gibi isimler de görev almıştı.

ORTAKLIK YAPISI

İş Bankası’nın yüzde 40,16’sı İş Bankası Munzam Sandık Vakfı’na, yüzde 28,09’u Atatürk hisselerine (CHP) ve yüzde 31,75’i de halka açık bulunuyor. Atatürk’ün vasiyeti çerçevesinde mülkiyeti CHP’ye ait olan söz konusu hisselere ilişkin temettü gelirleri, Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’na aktarılıyor. Ancak CHP’nin yönetimine giren üyeler maaş alıyor. Son genel kurulda yönetim kurulu üyelerinin maaşı 10 bin 750 lira olarak belirlendi.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2014, 14:23
banner53
YORUM EKLE

banner39