Kılıçdaroğlu: Bir an önce görevlendirme yapmalı

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, hükümet kurma sürecine ilişkin, "Gecikme doğal değil. Sayın Cumhurbaşkanı'nın bir an önce görevlendirmeleri yapması gerekiyor" dedi

Kılıçdaroğlu: Bir an önce görevlendirme yapmalı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM'de Kamu Taşeron İşçileri Kadrosunu İstiyor Platformu üyelerini kabulünde gazetecilerin sorularını cevapladı.

Meclis Başkanlığı seçiminde MHP'nin izlediği tutum ile CHP ve MHP sözcülerinin karşılıklı açıklamalarının hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, şu karşılığı verdi:

"Meclis Başkanlığı seçimi bitti. Artık, 'O onu dedi, bu bunu dedi' bu eski hastalıklardan siyasetin kurtulması lazım. Meclis Başkanı seçildi. Bitmiştir artık. Ben de aradım Meclis Başkanı'nı kutladım, seçildi diye. Meşruiyeti tartışılıyor mu? Hayır. Seçildi. Mesele bitmiştir. Gerisini milletin takdirine bırakmamız lazım. Vatandaş kahvede, evinde, parkta, kırda, fabrikada konuşur. Vatandaşın takdirini bırakmamız lazım. Dolayısıyla o eski, kısır anlayışlardan artık kurtulmamız lazım. Vallahi bıktım. Dedikodudan bıktım. Yeter artık. Bunları bitirmemiz lazım."  

"TÜRKİYE'NİN UZUN SÜRE GEÇİCİ HÜKÜMETLE YÖNETİLMESİ DOĞRU DEĞİL"

Hükümeti kurma görevlendirmesinin gecikmesiyle ilgili soruyu da yanıtlayan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Gecikme doğal bir gecikme değil. Sayın Cumhurbaşkanı'nın bir an önce görevlendirmeleri yapması gerekiyor. Parlamento tatilde olduğu için ve Yüksek Seçim Kurulu'nun belirlediği takvim işledi. Milletvekillerimiz geldiler, yeminlerini ettiler. Meclis Başkanı seçildi. Başkanlık Divanı'nın oluşması için CHP üzerine düşeni yaptı. Kendi grubunda seçimleri de gerçekleştirdi. Diğer üç partinin de yapması gerekiyor. Arkasından Sayın Cumhurbaşkanı'nın ivedilikle bu görevleri vermesi gerekiyor. Türkiye'nin uzun süre geçici bir hükümetle yönetilmesi doğru değil. Bir an önce hükümetin kurulması, göreve başlaması lazım. Eğer seçime gidilecekse uzun uzun beklemenin de mantığı yoktur. Eğer bir koalisyon oluşmazsa hızla seçime gidilir, gereği yapılır."

Vatandaşın liderlerden ortaya çıkan tablonun gereğini yapmasını ve uzlaşarak hükümet kurmasını istediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, CHP olarak vatandaşın bu yöndeki sözlerine kulak verdiklerini aktardı. Kılıçdaroğlu, "Şimdi dört siyasi parti liderine düşen, demokrasilerdeki uzlaşma kültürünü hayata geçirmek, koalisyonu kurmak ve gereğini yapmak" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2015, 07:38
banner53
YORUM EKLE

banner39